Baltarusija

Automobiliu po Baltarusiją

Mokami keliai

Nuo 2013 m. liepos mėn. Baltarusijoje iš užsienio valstybėse registruotų transporto priemonių pradedamas rinkti kelių mokestis su elektronine sistema. 

Už kelius nereikia mokėti muitų sąjungos valstybių piliečiams (Baltarusijos, Rusijos ir Kazachstano). Pravažiuojant pro mokesčio rinkimo punktus, sistema automatiškai nurašo pinigus iš specialaus įrenginio sąskaitos, kuri sukuriama regsitruojantis sistemoje. Lentelėje nurodomi tokių kelių pradžia, pabaiga ir mokamo kelio ruožo atstumas:

Kelio Nr.
 
Kelias eina tarp miestų
 
Mokamo kelio dalis
Pradžia (km) Pabaiga (km) Viso (km)
М-1/E 30 Brest (Kozlovichi) – Minsk – Rusijos siena (Red’ki) 0 609 609
M-2 Minsk – Tarptautinis Minkso oro uostas 15 42 27
M-3 Minsk - Vitebsk 9 41 32
M-4 Minsk – Mogilev 16 192 176
M-5/E 271 Minsk - Gomel 21 130 109
M-5/E 271 Minsk - Gomel 212 295 83
M-6 Grodno - Lenkijos siena (Bruzgi) - Shchuchin - Minsk 12 57 45
M-6/E 28 Grodno - Lenkijos siena (Bruzgi) - Shchuchin - Minsk 211 287 76
M-7/E 28 Minsk - Ašmena - Lietuvos siena (Kamenyj Log) 57 148 91
P-1 Minsk - Dzeržinsk 8 35 27
P-21 Vitebskas - Rusijos siena (Liozino) 9 40 31
P-21 Vitebskas - Rusijos siena (Liozino) 42 52 10
P-23 Minsk - Mikashevichi 10 80 70
P-99 Baranovichi - Volkovysk - Pogranichnyj - Grodno 16 89 73
P-99 Baranovichi - Volkovysk - Pogranichnyj - Grodno 91 111 20
P-99 Baranovichi - Volkovysk - Pogranichnyj - Grodno 121 148 27
Mokamų Batarusijos kelių žemėlapis

Važiavimo kaina

Važiavimo mokamais keliais kaina priklauso nuo tranporto priemonės bendros masės ir ašių skaičiaus. Kainų lentelė:

Transporto priemonės 1 km kaina, EUR
Lengvieji automobiliai, kurių bendra masė iki 3,5 t 0,04
Sunkvežimiai ir autobusai su 2 ašimis, kurių bendra masė virš 3,5 t 0,09
Sunkvežimiai ir autobusai su 3 ašimis, kurių bendra masė virš 3,5 t 0,115
Sunkvežimiai ir autobusai su 4 ašimis, kurių bendra masė virš 3,5 t 0,145

Mokėjimo būdai

Mokestis už nurodytus kelius renkamas sudarius sutartį. Transporto priemonėms, kurių bendra masė virš 3,5 t, galima sudaryti sutartį ir mokėti jau už nuvažiavus kilometrus. Transporto priemonėms, kurių bendra masė yra iki 3,5 t sudaryti sutartį galima tik mokant pinigus iš anksto. Sutartį galima sudaryti specialiuose aptarnavimo punktuose pasienyje. Mokama tik baltarusiškais rubliais pagal nustatytą oficialų kursą. Mokėti galima grynais arba kortele. Sudaryti sutartį galima ne tik specialiuose punktuose, bet ir internetu. Registruotis reikia interneto puslapyje "BelToll", skyrelyje "Registration". Užsiregistravus transporto priemonės savininkas sudaro sutartį su valstybės įmone "Belavtostrada". Jeigu TP važiuoja ne mašinos savininkas, tai laikoma, kad sutartį turi sudaryti ir už mokesčius atsako TP savininkas. Sudarius sutartį vistiek reikės apsilankyti aptarnavimo punkte ir sumokėti ten, kartu pasiimant elektroninį įrenginį.

Registracijos procedūra:

1.Užsiregistruojama puslapyje BelToll;

2. Kertant sieną aplankomas specialius aptarnavimo punktas, kuriame pateikiami šie dokumentai (fiziniam asmeniui): asmens tapatybę patvirtinantis dokumentas, TP registracijos pažymėjimas, (jei yra) orginalas arba kopija TP pažymos apie jos ekologinę klasę;

3. Pasirašoma sutartis;

4. Įnešamas užstatas už elektroninį įrenginį;

5. Gaunamas elektroninis įrenginys;

6. Jo sąskaita papildoma baltarusiškais rubliais.

Elektroninis įrenginys

Baltarusija elektroninis įrenginys
Elektroninis įrenginys

Tai įrenginys, kuris indentifikuoja transporto priemonę ir nuskaito nuo saskaitos reikiamą pinigų sumą. Taip pat jame laikoma visa informacija apie transporto priemonę ir vairuotoją.Jis gaunamas pasienyje, specialiame aptarnavimo punkte, pasirašius sutartį.

Gaunant įrenginį sumokamas užstatas. Lengviesiems automobiliams imamas 20 eurų užstatas. Įrenginys pastatomas po priekiniu automobilio stiklu, laikantis pridedamoje instrukcijoje numatytų nurodymų. Įrenginys yra skirtas konkrečiai transporto priemonei ir negali būti perduodamas kitiems. Jis turi būti pažymėtas specialiu ženklu "BY". Jeigu įrenginys daugiau nereikalingas, jį galima gražinti bet kuriame aptarnavimo punkte, po to jums gražinamas užstatas, išskyrus atvejus kai: įrenginys yra sulaužytas, įrenginys gražinamas daugiau kaip po trijų metų nuo paskutinės operacijos momento, ant įrenginio yra pašaliniai užrašai ar lipdukai, įrenginys yra pamestų arba pavogtų įrenginių saraše.

Pagrindinės kelių eismo taisyklės Baltarusijoje

Greitis

Baltarusija greitis

Standartiniai greičio apribojimai Baltarusijoje (jei kitaip nenurodyta ženklais):

Automobiliai iki 3,5 t:

Gyvenvietėje – 60 km/h;

Užmiestyje – 90 km/h;

Greitkelyje – 110 km/h.

Automobiliai iki 3,5 t su priekaba:

Gyvenvietėje – 50 km/h;

Užmiestyje – 70 km/h;

Greitkelyje – 90 km/h.

Vairuotojams, kurių vairavimo stažas nesiekia 2 metų, maksimalus greitis – 70 km/k Ženklo „Gyvenamoji zona“ zonoje maksimalus greitis – 20 km/h Automobiliams, kurių bendra masė yra iki 3,5t, kelyje M1/E30 (Rusijos/Baltarusijos siena – Minskas – Brestas) maksimalus greitis padidintas iki 120 km/h.

Greičio kontrolės kameros

Nuo 2012 metų liepos kelyje M1/E50 pradėjo funkcionuoti greičio kontrolės kameros. Už kamerų užfiksuotus pažeidimus teks sumokėti išvažiuojant iš šalies, pasienio punkte, kur bus patikrinta ar jūsų transporto priemonė nebuvo užfiksuota kamerų. Jeigu vairuotojas viršyja greitį 10-20 km/h, tai bauda sudarys 0,5 bazinės baudos dydžio. Viršyjant greitį 20-30 km/h baudos dydis sieks 1 bazinės baudos dydį, o viršyjant virš 30 km/h – 3 bazinius dydžius. Jeigu pažeidimus užfiksuos keletas kamerų, reiks mokėti už kiekvieną užfiksuotą pažeidimą.

Alkoholis

Maksimalus leidžiamas alkoholio kiekis vairuotojui – 0,3 promilės. Viršyjus leidžiama normą bauda sudarys 15-35 bazinės baudos dydžių, bei iki 3 metų gali būti atimtas vairuotojo pažymėjimas iki 3.

Artimos šviesos

Artimos šviesos nebūtinos dienos metu. Artimos šviesos turi būti įjungtos naktį, esant prastam matomumui ir tempiant priekabą ar kitą transporto priemonę.

Vaikų pervežimas

Vaikus, jaunesnius nei 12 metų, draudžiama vežti ant priekinės automobilio sėdynės, jei nėra vaikiškos lailančios sistemos. Pilnamečiai keleiviai ant galinės sėdynės ant kelių gali laikyti vieną, iki 12 metų, vaiką, su sąlyga, kad abu keleiviai prisisegę saugos diržu.

Saugos diržai

Saugos diržai yra privalomi visiems keleiviams. Bauda neprisisegus – 1 bazinė baudos dydis.

Pokalbiai telefonu

Transporto priemonės judėjimo metu vairuotojui draudžiama naudotis ryšio priemonėmis be laisvųjų rankų įrangos.

Baudos

Baltarusijos milicininkai turi teisę išieškoti baudą už kelių eismo taisyklių pažeidimus vietoje. Baudos Baltarusijoje matuojamos baziniais baudos dydžiais. Nuo 2017 m. sausio vienas bazinis baudos dydis siekia – 23 Baltarusijos rublius

Baudų už greičio viršyjimą Baltarusijoje lentelė:

 
Greitis viršytas Baudos dydis
11-20 km/h Perspėjimas arba bauda iki 1 bazinio baudos dydžio
21-30 km/h 1-3 bazinės baudos dydžiai
Virš 30 km/h 3-10 bazinės baudos dydžių

 

Kita naudinga informacija

Benzinas

Baltarusijoje prekiauja neetiliuotu 80, 92 ir 95 benzinu. 98 benzino yra tik nedaugelyje kolonėlių. Leidžiama benziną vežti metaliniuose kanistruose (iki 10 l). Yra dujų kolonėlių, jose naudojamas „Dish“ (itališko) tipo antgaliai. Vidutines kuro kainas galima pažiūrėti čia.

Sienos kirtimas

Baltarusijos Respublikos sienos kirtimas yra toks: atvažiuojate prie kontrolės patikrinimo punkto užkardos ir gaunate kontrolinį taloną. Pravažiuojate užkardą ir sukate į reikiamą koridorių (raudoną arba Žalią, priklausomai ar turite deklaruojamų daiktų). Privažiavus prie kontrolės patikrinimo punkto gesinate variklį ir praeinate transporto ir muitinės kontrolę.Po apžiūrėjimo, visi su pasais turi prieiti prie pasų kontrolės langelio ir gauti į pasus antspaudus su žyma apie sienos kirtimą. Vairuotojui be paso reikia pateikti transporto priemonės registracijos pažymėjimą ir žalios kortos draudimą.

Būtina įranga

Automobilyje būtina turėti:

pirmosios pagalbos vaistinėlę;

avarinio sustojimo ženklą (nereikalaujama motociklininkams);

gesintuvą.

Papildoma informacija ir kitos taisyklės

Žieminės padangos nėra reikalaujamos, bet primygtinai rekomenduojamos esant sniego dangai. Dygliuotos padangos nedraudžiamos, jų naudojimo laiko nėra numatyta. Radarų detektorių naudojimas įstatymuose nereglamentuotas, tai yra jie nedraudžiami. Antiradarų naudojimas draudžiamas.