Viskas apie gyvenimą kempinguose

viskas apie gyvenima kempinguoseKelionės būna įvairios. Ir keliautojai būna skirtingi. Bet vis dėl to daugelį mūsų vilioja tie toliai, pažinimas, įspūdžiai. Kelionės gali būti tiek trumpos, tiek ilgos, prabangios arba ekonomiškos, aktyvios arba ramios. Kas renkasi skrydį lėktuvu ir poilsį paplūdimyje, kas į kelionę leidžiasi autobusu su turistų grupe. Bet man visada pačios maloniausios kelionės automobiliu. Tada esi visiškai laisvas, gali improvizuoti, daugiau pamatai. Tačiau taip keliaujant visada kyla klausimas kur nakvoti? Čia mums labai padeda kempingai. Europoje jų pilna, o gyvenimas kempinguose turi daug privalumų. Visų pirma tai ekonomija, jie kainuoja tikrai pigiau, nei pats paprasčiausias viešbutis. Dažniausiai jų nereikia rezervuoti: atvažiavus rasi vietos, kur pastatyti palapinę. Vilioja ir pažintys: kempinge sutiksi įvairiausių žmonių iš įvairiausių šalių. Čia aprašysime gyvenimą kempinguose, apie įrangą gyvenimui kempinguose. Šis straipsnis visų pirma skirtas keliaujantiems automobiliu. Tiems, kurių nevaržo vietos stoka daiktams ir kurie gali pasiimti į kelionę tikrai daug. Taigi važiuojam…

kempingai1

Kur rasti kempingą

Keliaujant po Europą kartais susidaro įspūdis, kad vietinis gyvenimas yra kaip priedas prie turizmo industrijos. Visos lankytinos vietos, nuorodos, viešbučiai, kempingai, degalinės atrodo, kad orientuotos būtent į turistus. Turistinių objektų nuorodų ir reklamų sistema daugelyje Europos šalių yra išvystyta gana gerai ir surasti kempingą netoli turistų lankomų vietų yra nesunku. Be visa to kiekvienoje degalinėje galima įsigyti vietos žemėlapį, kuriame bus pažymėti kempingai. O jei jau esate viename iš kempingų, apsidairykite registratūroje, gali būti, kad ir čia rasite nemokamą žemėlapį su pažymėtais kempingais.

Tačiau nereikia pamiršti, kad autostradose nuorodų į kempingus galite ir nerasti. Autostrados yra skirtos greitam nuvažiavimui nuo taško A iki B. Tačiau užtenka tik nusukti iš greitkelio ir nuorodos tikrai atsiras. Dažniausiai nuorodas galima aptikti įvažiuojant ar išvažiuojant iš kokio miestelio. Prie jo ribos bus ženklas „Iki kepmingo tiek km“. Tačiau visada lengviau, kai iš anksto žinai kur tau reikia. Kartais po ilgo kelio nesinori dar klaidžioti. Galų gale juk gyvename XXI amžiuje ir kosminės technologijos visada mums padės. Užtenka iš puslapio www.archiescampings.eu parsisiųsti failą su Europos kempingų sąrašu ir įsidėti juos į savo GPS navigatorių. Dabar kempingą rasti bus dar paprasčiau.

Turistinėse vietovėse arba pajūryje kempingus galima pamatyti nuo kelio, jie lengvai randami. Aišku, jei nevažiuojate naktį. Bet visada geriau iš anksto turėti kelių kepmingų adresus. Tai padaryti visai nesunku. Visada galima susidaryti tos dienos planą ir numatyti nuvažiuotus kilometrus, o maršruto pabaigoje galima susirasti kelių kempingų adresus, atsispausdinti privažiavimo prie jų schemas. Čia tuo atveju, jei navigatoriumi nesinaudojate arba nepasitikite.

Štai keletas puslapių, skirtų kempingų paieškai:

http://lt.camping.info/

http://www.eurocampings.co.uk/en/europe/

http://www.europe-camping-guide.com/lt/

http://www.e-camping.net/en/

Na, o kam dar maža, kempingų galima paieškoti ir konkrečios šalies puslapyje:

Italijos kempingų interaktyvus žemėlapis

Suomijos kempingų interaktyvus žemėlapis

Norvegijos kempingų interaktyvus žemėlapis

Danijos kempingų interaktyvus žemėlapis

Kempingai Graikijoje

Kempingai Šveicarijoje

Kempingai Lenkijoje

Kempingai Austrijoje

Renkantis kempingą reiktų atkreipti dėmesį, kad yra kempingai „interesams“. Pavyzdžiui, Kroatijoje yra daug kempingų, skirtų nudistams. Tad, renkantis kempingus atkreipkite dėmesį į įvairius jums reikalingus nuansus, pavyzdžiui „su šunimis negalima“ ir panašiai.

Registruojamės

kempingai registratura

Planuojant atvykimo į kempingą laiką reikia atsiminti, kad ten irgi dirba žmonės. Kad jiems reikia ir poilsio, ir miego. Dažniausiai kempingas uždaromas 22 ar 23 valandą. Tad visada geriau atvykti anksčiau šio laiko. Beje, jei kempinge būna sargas, tikriausiai jis atidarys vartus ir parodys vietą palapinei, sakydamas, kad užsiregistruosite ryte. Skandinavijoje ir Vokietijoje iš viso pasitaiko kempingų, kuriuose registratūra dirba tik ryte – atvažiuoja darbuotojas ir surenka mokestį iš nakvojusių šią naktį.

Registratūroje kabės lentelė su šio kempingo kainomis. Tačiau dažnai ji atrodo nesuprantama. Tiesiog kainas reikia sudėti iš atskirų punktų: automobilis, žmonių skaičius, palapinė ir panašiai. Kai kuriuose kempinguose vaikai apgyvendinami nemokamai, kituose jiems taikoma nuolaida, o dar kiti 10 metų vaiką jau laiko suaugusiuoju ir prašo pilnos kainos. Daugelyje kempingų kaina priklauso ir nuo sezono. Tad gali būti kelios kainų lentelės, skirtos skirtingiems mėnesiams.

Kai kurie kempingai gali paprašyti papildomų kelių eurų, jei jums reikės elektros. Dar kai kur į kainą neįeina karštas vanduo. Kitur gali paklausti palapinės dydžio. Už didelę palapinę reikės mokėti daugiau.

Registruojantis gali paprašyti asmens dokumento. Užpildžius anketą, jį iš karto grąžina. Dažniausiai sumokėti reikia išvažiuojant iš kempingo, bet pasitaiko, kad mokesčio paprašo ir iš karto. Užsiregistravus darbuotojas gali parodyti, kur galima statyti palapinę. Bet jei kempingas apytuštis, gali pasiūlyti jums statytis palapinę kur tik nori.

Kempingo registratūroje būna padėta nemokamų vietos žemėlapių, reklaminių vietos pramogų bukletų, transporto tvarkaraštis. Visada galima pasižiūrėti ką ten siūlo, galima rasti naudingų dalykų ir nuolaidų.

Daugelyje kempingų būna stacionarūs nameliai ant ratų ar nameliai, kuriuos irgi galima išsinuomoti. Bet sezono metu jų išsinuomoti nepavyks. Dažniausiai juos išsinuomoja visai vasarai. Ypač tai mėgsta daryti vokiečių pensininkai. Bet nusiminti neverta, nes jų kaina būna praktiškai tokia pati, kaip ir tvarkingo viešbučio kambario kaina.

Elektra

Dažniausiai kempingo teritorija būna padalinti į savotiškus „sklypus“ palapinėms ir prie kiekvieno tokio „sklypo“ būna elektros lizdas. Greičiausia šie lizdai bus keturių „sklypų“ sandūroje ir skirti kiekvienam iš jų. Dar būna kempingai, kuriuose teritorija padalinta į sklypus palapinėms su elektra ir be. Tada už sklypus su elektra prašo kiek daugiau. Elektra šiame technologijų amžiuje būna reikalinga. Todėl, ruošiantis į kelionę, nereiktų pamiršti ir prailgintojo. Bent 10 m ilgio, bet geriau turėti 15-20 metrų.

Kempinguose rozetės būna trijų tipų: paprastos ir specialios kempingų, trišakės. Dažniausiai vis dėlto pasitaiko trišakės rozetės. Geriausia yra nusipirkti adapterį, jis kainuoja 4-6 eurus. Jais prekiauja vietinės kempingo parduotuvės. Neturint adapterio, jį galima išsinuomoti registratūroje. Už nuomą įprastai paprašo 1-2 eurų. Yra kempingų, kur juos duoda nemokamai, paliekant užstatą.

Reikia atminti, kad kempinguose duodamos elektros srovės galingumas gali būti nedidelis. Daugumoje rozečių stovi 2 amperų saugikliai. Tad jei valgio gaminimui naudojat elektrinę viryklę, saugiklį gali ir išmušti. Gali būti, kad su elektriniu virduliu gali nepavykti užsivirti vandens. Tokiu atveju galiu patarti: nueikite į prausyklą. Ten irgi būna rozečių ir jų galingumas yra pakankamas.

Saugumas, vaikų žaidimų aikštelės ir kitos pramogos

kempingai pramogos

Kaip ir viešbučiai, kempingai turi savo žvaigždučių kvalifikaciją. Tik kempingo žvaigždutės rodo ne komfortą ir aptarnavimą, o papildomas paslaugas. Tad, jei kempingas turės didesnį žvaigždučių skaičių, nebūtinai reikš, kad jis geresnis. Priklausomai nuo žvaigždučių kiekio kempinge, gali būti krūva papildomų paslaugų ar pramogų: vaikų žaidimo aikštelės, nemokamas transportas iki artimiausios metro stoties ar paplūdymio, restoranas ar kavinė, parduotuvė, animatoriai, baseinas ir panašiai. Viename kempinge teko matyti net nemokamą savitarnos autoplovyklą. Dažnai pramogos jau būna įskaičiuotos į kempingo kainą. Gali būti, kad norint pasipliuškenti baseine reikės sumokėti kelis eurus. Daugelyje kempingų būna ir nemokamas Wi-Fi, kuris paprastai veikia šalia registratūros ar restorano, kavinės. Tačiau, kaip ir visur, ir čia būna išimčių. Yra kempingų, kur už naudojimąsi internetu reikia sumokėti. Būna valandiniai, dienos tarifai.

Daug džiaugsmo tiek vaikams, tiek suaugusiems teikia baseinas. Baseinas dažniausiai turi savo darbo valandas ir nakties pasiplaukiojimu tikriausiai pasinaudoti nepavyks. Taip pat kempinguose gali į baseiną, neturint plaukiojimo kepurėlės, visai neįleisti. Tokiu atveju čia pat tas kepuraites galima nusipirkti ar išsinuomoti. Reiktų pašnekėti ir apie saugumą kempinguose. Iš esmės ten saugu. Pašaliniai žmonės į teritoriją neįleidžiami, o šiaip kempingo gyventojai būna draugiški. Tačiau kaip ten bebūtų, vertingų daiktų vienų palapinėje geriau nepalikti. Žymiai ramiau bus, jei juos paliksite užrakintus mašinoje. Nors šiaip dažnai teko matyti prausykloje paliktus krauti mobilius telefonus ar fotoaparatus.

Vieta palapinei

kempingai vieta

Jei registratūroje nenurodo konkrečios vietos palapinei (o taip būna nedažnai, nebent kempingas apypilnis), tai vietą palapinei reikia rinktis kruopščiai. Net jei ir atvykote vos 1 ar 2 naktims. Neskubėkite palapinės statyti pirmoje jums patikusioje vietoje. Pereikite kempingo teritoriją, apžiūrėkite visas galimas vietas palapinei. Įvertinkite san. mazgų artumą, elektros rozečių vietas (ar užteks jums turimo prailgintojo). Čia galioja taisyklė, kad geriau tualetas arčiau, ypač jei keliaujate su vaikais. Įvertinsite tai naktį ko nors užsinorėjus.

Renkantis vietą palapinei reikia pasirinkti vietą be nuolydžio. Kitaip naktį galite suvirsti į vieną pusę, arba išlįsti iš palapinės iš viso. Ir, be abejo, nestatykite palapinės duobėje ar šalia šlaito. Kils lietus ir jūsų palapinė atsidurs baloje.

Italijos pietuose daugelyje kempingų yra padarytos specialios užsklandos nuo saulės. Tai labai malonu – palapinė ne taip įkaista. Jeigu tokių užsklandų nėra, reiktų susirasti šešėliuotą vietą (pavyzdžiui po medžiu). Ir palapinę geriausiai statyti taip, kad šešėlis būtų ryte. Kitaip, vos saulei patekėjus, palapinė įkais taip, kad miegoti nebebus įmanoma.

Jeigu kempingas nedidelis arba pilnas žmonių, kad pasidarytumet privatesnę erdvę, esant galimybei mašiną statykite per 4-5 metrus priešais palapinės įėjimą. Tokiu būdu nors kažkiek apsitversite sau teritoriją. Kartais „sklypai“ palapinėms būna perskirti ištemptomis virvėmis, kartais (tai būna labai malonu) gyvatvorėmis. Dažniausiai visa kempingo teritorija yra nušienauta pievelė, bet pasitaiko ir žvyro arba sutrombuotos žemės (būna labai sunku smeigti palapinės kuoliukus).

Jei atvažiuojate į didesnį miestą, geriau rinktis kempingą ne pačiame mieste, o šalia jo. Miesto kempingai būna pilni ir nejaukūs. Bet, aišku, būna ir išmičių. Štai, pavyzdžiui, Tibro kempingas Romoje vienas iš geriausių, kokiame teko būti. Labai jaukūs ir geri kempingai yra Prahoje, Budapešte, Blonės miške Paryžiuje. Visada galima paprašyti pirma pasivaikščioti po kempingą ir apžiūrėti, o tik paskui jau registruotis.

Maitinimasis kempinge

kempingai valgis

Jei jau nusprendėme, kad mūsų kelionė bus ekonomiška, tai nuo valgio ruošimo mes nepabėgsime. Aišku, labai smagu pietauti ar vakarieniauti vietos užeigose, bet toks maitinimasis labai kerta per kišenę. Vienas iš kempingo privalumų – galimybė maistą gamintis pačiam. Viešbutyje to padaryti nelabai pavyks. Ir nemanykite, kad maisto gaminimas kelionėje tik keliautojų iš rytų reikalas. Nė velnio. Kempinguose bus pilna vokiečių ar olandų, kurie kažką virs puoduose ar čirškins keptuvėse. Pasitaiko kempingų (dažniausiai Skandinavijoje), kur būna įrengtos virtuvės su viryklėmis. Ir ten valgio ruoša nesukelia iš viso jokių problemų. Pietinėje Europoje kempingų su virtuvėmis pasitaiko retai, tad maisto gaminimo įrangą geriau turėti savo. Dėl elektros srovės stiprumo problemų, kurias aptarėme anksčiau, elektrinę viryklę naudoti nepatariame. Vis dėl to, patogiausia būtų portatyvinė dujinė viryklė. Įvairių jų modelių siūloma mūsų parduotuvėse, ją galima nusipirkti važiuojant pakeliui Lenkijoje. Svarbiausia žinoti, koks dujų balionėlis jai naudojamas ir kur jų galima nusipirkti. Dažniausiai aptinkama „Camping Gaz“ firmos viryklės ir balionėliai. Turint tokį būna ramu, jų balionėlių yra pirkti vos ne kiekvienoje Europos šalyje. Galima ką nors pasikepti ir grilyje. Aišku, kepsninės su malkomis vežti nereikėtų. O ir atvirą ugnį naudoti bus negalima. Bet vienkartinės kepsninės su medžio anglimi kelionėje tikrai pravers, kai nusipirksite šviežios žuvies ar kokios mėsos. Yra kempingų, kuriame yra numatytos vietos griliui. Čia jau bus sumontuotos stacionarios kepsninės, bus ir iešmų bei grotelių. Sužinokite tai. Nieko nėra skaniau prie pietų jūros valgyti šviežiai pagautą žuvį, keptą ant žarijų.

Dar vienas svarbus dalykas keliaujant vasarą – šaldytuvas. Vis dėl to patartumėm turėti savo portatyvinį šaldytuvą. Geriausia tokį, kuris jungiasi tiek automobilyje, tiek prie elektros lizdo jau kempinge. Tada maisto produktų bus galima nusipirkti daugiau. Būna kempingų, kur šaldytuvą galima išsinuomoti. Stovi tokia siena kaip su seifais. Ten šaldytuvai. Jums duos kodą, kurį surinkus vienos durelės atsidarys. Ten ir galite laikyti savo produktus šaltai. Bet tokių šaldytuvų kempinguose pasitaiko ne dažnai.

Daugelyje kempingų būna parduotuvėlės, kuriose galima nusipirkti būtiniausių maisto produktų: duonos, dešros, sūrio, pieno, vaisių. Kartais tokios parduotuvėlės virsta netikėtais atradimais: vienoje jų Vengrijos kempinge nustebino įvairiausių paštetų pasirinkimu, o Italijos kempinge nustebino spagečių ir padažų prie jų gausa ir pasirinkimas. Tačiau labai pasikliauti kempingo parduotuvėlėmis nereikėtų. Dažniausiai ten bus tik alus, vaisvandeniai, čipsai, o ir pigiau bei didesnis pasirinkimas bus kokiame supermarkete.

Higiena kempinguose

kempingai higiena

Bent jau man svarbiausias kempingo kriterijus – švara duše ir tualete. Tad, renkantis kempingą, ypač jei žadame ilgiau čia apsistoti, visada pirmiausia žiūriu čia. Dar, kai tik taip pradėjome keliauti, pirmasis žmonos klausimas ir pirmoji baimė buvo: „kaip aš ten prausiuos ir eisiu į tualetą“. Aišku, vaizduotėje iškyla būdelė, su skyle grindyse, kur į iškastą duobę visi ir atlieka savo reikalus. Taip niekur nemačiau. Dažniausiai visi san. mazgai būna pakankamai šiuolaikiški ir švarūs. Ir su higienos reikalais bet kuriame kempinge jokių problemų nėra.

Variantų praustis po dušu kempinguose būna keletas: nemokamas, mokamas už monetas ir mokamas už žetonus. Ypač mokamus dušus mėgsta kempingai Skandinavijoje. Čia jums už malonumą pabūti po šilto vandens srove kainuos 2-4 eurus. Yra kempingų (tokių pasitaiko Slovakijoje ir Čekijoje), kur dušas nemokamas, bet jo naudojimuisi jums per parą duoda vieną žetoną. Jį įmetus šiltas vanduo bėgs 5 minutes. Pietinėje Europoje paprastai papildomas mokestis už dušus nerenkamas.

Praktiškai kiekviename kempinge bus atskira patalpa su skalbimo mašinomis. Pasinaudoti jomis kainuoja 2-4 eurus. Kartais į kainą įskaičiuoti skalbimo milteliai, kartais ne. Bet visada pravartu pasiimti su savimi skalbimo miltelių ir indą skalbiniams pernešti. Be visa to kempinguose dažnai būna specialios kriauklės skalbimui rankomis. Ten net būna skalbimo lentų. Na, aišku, visada pravers ir virvė. Ją ištempus bus kur džiauti skalbinius.

Įranga kempingams

Čia yra gana svarbus dalykas. Pradžioje reikės kiek daugiau investuoti, bet viską įsigijus jie tarnaus ilgai ir džiugins kelionėse.

Palapinė

Tai bene svarbiausias dalykas. Čia kalbama apie keliautojus automobiliu, kuriems palapinės dydis ir svoris nėra svarbu. Aišku, palapinės dydį sprendžia šeimos dydis. Man svarbiausia, kad palapinė būtų pakankamai aukšta – viduje būtų galima atsistoti visu ūgiu. Tai labai pasijus persirengiant. O ir miegant daugiau erdvės nemaišo. Atrodo, ir oras būna gaivesnis. Ne mažiau svarbu, kad palapinė turėtų ir tambūrą (prieangį). Ir ne mažą. Kad jame tilptų stalas, kėdės ir visi žmonės. Esant prastesniam orui kitaip būsite priversti kiurksoti palapinėje. O esant pakankamam prieangiui ir prastas oras netrugdys mėgautis keliavimo malonumais.

Stalas ir kėdės

Kai kuriuose kempinguose šalia vietos palapinei yra ir stacionarūs stalai su kėdėmis. Bet taip būna retai. Gyvenimui kempinguose vis dėlto reikia turėti sudedamą stalą su kėdėmis ar taburetėmis. Parduotuvėse jų rasite įvairiausių. Tereikia išsirinkti norimo dydžio, patogumo ir kainos.

Plastikinės dėžės daiktams

Nepamainomas dalykas. Ypač įvairiems smulkiems daiktams. Turint jas, visi daiktai bus greitai randami ir nereikės knaisiotis savo krepšiuose.

Pripučiami čiužiniai

Nesirinkite aukštų čiužinių! Dažnai taip nutiks, kad nuo jų nuslysite ir teks miegoti ant kietos žemės. Geriausia rinktis ne aukštesnius nei 5 cm. Vienas būtiniausių atributų – elektrinis kompresorius. Ypač jei dažnai keičiat nakvynės vietas. Rankiniu būdu pripūsti keletą čiužinių menkas malonumas. Visai neblogas variantas, jei mašinoje daug vietos – sudedamos lovos.

Prožektorius

Gyvenant kempinguose reikia turėti bent keletą prožektorių. Bent vieną su galimybe pakabinti kur palapinės viduje, kitą pasišviesti kelią einant naktį į tualetą.

Apie kitą įrangą – prailgintojus, adapterius, virykles, auto šaldytuvus ir virvę mes jau parašėme ankščiau.

Linkime malonių kelionių!