Renkamės palapinę kempingui

palapineVisų pirma noriu priminti, kad šis puslapis skirtas keliaujantiems automobiliu. Tad ir čia rinksimės taip vadinamą kempingo palapinę. Mūsų nejaudina palapinės svoris, mes nesiruošiame jos nešioti. Ir gabaritai labai mums nerūpi. Vienintelis kriterijus – ji turi normaliai tilpti į automobilio bagažinę. Tokia palapinė mums garantuos buvimą gamtoje, bet kartu ir tam tikrą komfortą. Kaip taisyklė tokioje palapinėje bus prieangis, kuriame turėtų tilpti sudedamas stalas ar kėdės, tad joje bus patogu, kai lauke vėsoka ar lis. Tokia palapinė bus erdvi, o jos aukštis toks, kad žmogus galės stovėti stačias. Aišku, tokia palapinė svers apie 15 kilogramų, tad apie jos nešiojimą į žygius nešnekėsime visai. Mes kalbėsime tik apie kempingo palapines, kurias vežiosime automobiliu. Tad renkamės palapinę toliau.

Palapinės konstrukcija

Palapinės būna vienvietės, dvivietės, trivietės, keturvietės ir t.t. Dažnai jų vietos nurodomos palapinės modelio pavadinime. Pavyzdžiui „Sigma Pro 3“ bus 3 vietų palapinė. Dažnai būna parašyti tokie skaičiai: 2+2, ar 2+2+2. Tai reiškia, kad palapinėje yra atskiri miegamieji, numatyti tokiam žmonių kiekiui.

Palapinės plotis. Reiktų paminėti, kad supratimas „trivietė palapinė“ tarp atskirų gamintojų gali skirtis. Dažniausiai vienai vietai skiriama 60 cm pločio. Yprastai tokio pločio gaminami ir turisitiniai kilimėliai ar čiužiniai. Vadinasi standartinės trvivietės palapinės plotis bus 180 cm. Tačiau kempingo palapinės turi taip vadinamą padidintą komfortą (mūsų juk nestabdo palapinės svoris ir dydis). Tad šis plotis gali būti didesnis (70-80 cm vienai vietai). Taigi, renkantis palapinę reiktų žiūrėti, kad plotis vienam žmogui būtų ne mažesnis nei 60 cm.

palapines3

Palapinės ilgis. Su palapinės ilgiu paprasta. Daugumos palapinių miegamų dalių ilgis yra 2,1-2,2 m. Toks ilgis garantuoja komfortą žmogui, kurio ūgis yra iki 190 cm. Tokiu atveju lieka vietos pagalvei ir keliems daiktams virš galvos pasidėti. Jeigu jūsų ūgis yra didesnis nei 190 cm, rekomenduojama paieškoti modelių, kurių ilgis yra didesnis (prie ūgio pridedant 20-30 cm).

Palapinės aukštis. Pačių mažiausių kempingo palapinių aukštis prasideda nuo 1,6-1,7 m. Tačiau reiktų rinktis tokias palapines, kurių aukštis bent viename plote būtų apie 2 m. Tai bus žymiai patogiau, galima laisvai vaikščioti, išsitiesti visu ūgiu, na ir persirengti tokiose vietose žymiai patogiau. Maksimalus aukštis patogiausias prieangyje (tambūre), kur visi susirenka ir per kurį reikia pereiti, norint patekti į miegamajį.

Tai kelių vietų palapinę rinktis? Jau pasakojome apie miegamojo vietas, bei žymėjimus 2+2, ar panašiai. Tačiau kiek tiksliai ir kaip ruošiatės miegoti palapinėje aišku sprendžiate tik jūs. Yra gana paplitusi nuomonė, kad renkantis kempingo palapinę visada reikia imti daugiau vietų turinčią palapinę, nei joje ruošiasi miegoti žmonių. Laikoma, kad dviems suaugusiems žmonėms reiktų 3-vietės, o gal net 4-vietės palapinės. Tam, kad be čiužinių miegamajame dar būtų galima susidėti savo rūbus ir rytais apsirengti negulint, o patogiai ir greitai stovint. Vaikams erdvės reikia aišku mažiau, tačiau 1 vaikas – 1 vieta skaičiuoti reikia visada. Tad galime padaryti išvadą, kad 4 asmenų šeimai (2 suaugę ir 2 vaikai) optimaliausia būtų 5 vietų palapinė.

Kelių miegamųjų palapinę reikia rinktis? Atskiri miegamieji „kambariai“ yra gana patogus dalykas. Tačiau nereikia pernelyg pervertinti jo suteikiamo efekto. Garso izoliacija palapinėje vis tiek bus lygi praktiškai nuliui. Tad kalbėti apie visišką užsidarymą savo „miegamajame“ neverta. Tačiau miegoti atskirai, pavyzdžiui po 2, o ne keturiems viename skyriuje visda bus komfortiškiau. Be to, jei su jumis palapinėje gyvena vaikai, jie visada džiaugsis turėdami savo atskirą nedidelį kambarį.

Daugelio tokių, kelių miegamųjų palapinių, vidinės dalys prie palapinės pagrindo tvirtinasi atskirai, tad nereikiant vienos miegamojo dalies, ją visada galima atkabinti, tokiu būdu praplečiant tambūrą (ar „svetainę“).

palapines2

Tambūro grindys. Tambūre dažnai grindų gali ir nebūti, tiesiog žemės pagrindas. Tačiau kaip rodo praktika vis dėlto geriau būtų paieškoti palapinių, kur ir tambūras turi savo „grindis“. Tai ypač aktualu vėsesniu ar drėgnesniu metu. Tokiu atveju turima švaresnė zona, kurioje patogu vaikščioti basam. Turint tokias grindis apskritai su batais vaikščioti neverta, nes esant bent kiek drėgnesniam orui purvas labai nešis į palapinę. Vis tik net turint palapinę, kurioje tambūro grindys nenumatytos, visada jas galima nusipirkti atskirai, o gal net pasigaminti pačiam (kad ir iš PVC tento).

Kitos smulkmenos palapinėje. Gana svarbus dalykas, kad palapinės „langai“ turėtų tinklelį nuo uodų. Tai ypač aktualu mūsų kraštuose. Oro temperatūrai pasiekus bent 20 laipsnių ir pašvietus saulei, palapinės vidus greitai įšyla. Aišku, dienos metu, geru oru palapinėje būti ir nereikia. Bet palikus pravirus langus ji gan gerai išsivėdina, o ir ryte miegoti taip bus maloniau. Tokie tinkleliai garantuos, kad į palapinę nepriskris jokių mašalų.

Yra gamintojų, kurie giria savo palapinę, jog ši turi keletą išėjimų. Šiaip didelės praktinės reikšmės šis dalykas neturi. Vis tiek statant palapinę tu visada gali įvertinti kur nori turėti įėjimą ir tokiu būdu pasukti savo palapinę. Daug svarbiau, kad palapinėje būtų numatyta gera ventiliacija, kaip jau minėta anksčiau. Čia ir gali gerai praversti vienas prieš kitą esantys įėjimai – abu juos pilnai atidarius gausis neblogas skersvėjis.

ko pagaminta palapinė.

Yra dvi esminės palapinės sudedamosios dalys – rėmas ir audinys. Apie juos ir pašnekėsime.

Rėmas. Kempingų palapinių rėmai būna dviejų tipų: lankstūs iš sujungtų dalių arba tvirti, plieniniai, iš anksto sulenkti pagal reikalingą formą. Toks rėmas bus žymiai sunkesnis, bet ir tvirtesnis. Plieninis rėmas geriau išlaikys palapinę vėjo metu. Tai svarbu visų pirma labai didelėms palapinėms, kurios audinys turi labai didelį plotą (burės efektą). Lankstus rėmas nėra toks tvirtas, bet jis lengviau surenkamas ar sudedamas. Toks rėmas dažniausiai būna arba aliuminis arba iš stiklo pluošto. Paskutiniu metu populiariausia medžiaga rėmams pasidarė stiklo pluoštas, kuris tobulinant technologijas pasidarė gana tvirtas, ir aliuminiui nusileidžia tik savo svoriu.

Dabar labai išpopuliarėjo palapinės, kurių rėmas jau „susiūtas“ su palapinės medžiaga. Tokios palapinės labai greitai pastatomos, dažnai net išsipakuoja automatiškai. Tad tiems, kurie mėgsta vienoje vietoje neužsibūti, tai tikrai geras variantas. Toks rėmas yra gana patvarus, be to neišsimėto dalys, tačiau tuo pačiu sulūžus kuriai, tokios palapinės remontas bus gerokai sudėtingesnis ir brangesnis.

palapines1

Medžiaga. Paprastai palapinė būna pagaminta iš dviejų tipų medžiagų: brezento (ir įvairios jo variacijos) bei sintetinė. Brezentas (medvilnė) tai pasenusi palapinių medžiaga. Bet vis dar kai kur naudojama. Tikriausiai pamenate tas senasias rusiškas palapines. Jos buvo būtent brezentinės. Didžiausias brezento prieš sintetiką privalumas yra tas, kad brezentas „kvėpuoja“. Saulėtą šiltą dieną brezentas gerai per save praleidžia orą, dėl to palapinėje nebus taip karšta. Tačiau brezentas labai specifiškai elgiasi lietaus metu. Šiaip brezentas sulaiko vandenį labai neblogai. Tai vyksta, kai audiniai išbringsta ir „susispaudžia“ taip sudarydami natūralią kliūtį vandeniui ir tokiu būdu vanduo nelašės į palapinės vidų. Dabar dar gaminamos brezentinės palapinės net specialiai „impregnuojamos“ audinį drėkinant ir paskui džiovinant taip, kad audinys taptų kuo tankesnis. Tačiau reiktų nepamiršti, kad esant ilgesniam lietui palapinės lubos ir sienos bus drėgnos, ta drėgmė jausis ir palapinėje, todėl joje bus žymiai vėsiau. Be to tokio tipo palapines reikia labai gerai įtempti, nes jei liks įgaubtų vietų ten gali kapsėti vanduo. Na ir didžiausias tokių palapinių trūkumas – ji gana ilgai džiūsta. Be to supakavus drėgną palapinę ir ilgėliau jos neištraukus, ji gali pradėti pūti ir atsirasti pelėsis. Tad tokias palapines geriausiai naudoti jei jūsų atostogų vieta dažniausiai būna ten, kur yra karštas ir sausas klimatas (Kroatija, Graikija, Ispanija). Ten tokios palapinės tikrai parodys savo visus privalumus. Drėgname klimate su jomis gali būti nemažai vargo. Iš dabartinių gamintojų brezentines palapines gamina lenkų Warta (tikriausiai pamenat sovietmečiu lenkiškos palapinės buvo geros palapinės etalonas) ir Outwell. Bet vis tik brezentinių palapinių šiais laikas yra jau nebedaug.

Naujesnės brezentinės palapinės yra gaminamos iš taip vadinamo polycotton. Tai maišytas audinys, kuriame tam tikromis proporcijomis be medvilnės dar yra ir poliesterio siūlių (dėl to ir vadinamas poly). Jos elgiasi paprastai kaip ir įprastos brezentinės palapinės, tačiau audinys yra kiek lengvesnis ir sunkiau sugeria vandenį. Tai ypač aktualu pakuojant šlapią palapinę – gerai imirkęs brezentinis audinys labai daug sveria.

Vis tik brezentinės arba polikotoninės palapinės šiais laikas yra greičiau išimtis. Dažniausiai naudojama medžiaga šiais laikais yra pilnai sintetinis poliesteris, kurio vidinė dalis impregnuota poliuretanu. Tai absoliučiai nekvėpuojantis (todėl tokiose palapinėse būtini langeliai ir kuo daugiau), bet ir vandens nepraleidžiantis audinys. Jo aprašyme dažnai galima pamatyti nurodytus skaičius su milimetrais, pvz „6000 mm“ – tai palapinės atsparumas vandeniui. Dažnai atrodo tai vos ne pagrindinis kriterijus renkantis palapinę. Kuo ši reikšmė didesnė, tuo teoriškai audinys nepermirks esant net ypač stipriai lūčiai. Bet realybėje šios charakteristikos yra pervertinamos. Visų pirma skirtingi gamintojai savaip nurodo šią reikšmę. Be to, palapinė gali praleisti vandenį ne dėl audinio, o dėl pasiuvimo savybių, ar kokybiško pagaminimo. Tai gali būti aktualus rodiklis einantiems į žygius ar į kalnus žygeiviams, tačiau gyvenantiems kempinguose tai nėra svarbus rodiklis. Visų pirma, kad permirktų tokia palapinė turi būti tikrai smarki ir ilga liūtis, tokiai esant visada yra galimybė susipakuoti daiktus ir išvykti ieškoti tvirtesnio stogo virš galvos, be to vis tiek su automobiliu keliaujame po Europą, kur tikrai nėra labai intensyvių liūčių.

Palapinės dugnas yprastai gaminanamas iš tos pačios vandeniui atsparios medžiagos (poliesterio arba naillono su impregnuotu poliuretanu). Tik dugno medžiaga būna storesnė ir tvirtesnė. Iš esmės tai turi būti atspari pradūrimams medžiaga.

Pigios palapinės dar gali būti pagamintos iš šarvuoto polietileno. Tokia medžiaga, aišku, nėra ideali: ji kur kas sunkesnė, kietesnė, dėl to sunkiau susipakuoja, be to šlama prisilietus prie sienelių. Tačiau jei pagrindinis kriterijus renkantis palapinę yra kaina, tai tokios palapinės naudojimas kempinguose visai priimtinas variantas.

Kuoliukai. Čia situacija paprasta. Dažnai standartiname palapinės komplekte bus lengvi aliumininiai kuoleliai. Kadangi, kaip jau minėta anksčiau, svoris mūsų neriboja, rekomenduojama atskirai įsigyti plieninius plonus kuolelius. Tokie kuoleliai žymiai stipresni, o be to į kietą žemę juos bus lengviau įsmeigti. Taip pat rekomenduojame įsigyti ir specialų plaktuką kuoliukams sukalti. Jis būna pagamintas iš kietos gumos. Aišku, reikalui esant, visada galima panaudoti ir paprastą plaktuką. Tik kalant su tokiu plaktuku aliumininius kuoliukus, šie gali susilankstyti.

Smulkmenos

Nors ir smulkmenos, bet ir jos turi būti malonios. Tad renkantis palapinę galima į jas atkreipti dėmesį.

Kempingo palapinės dažnai būna aprūpintos įvairiausio dydžio kišenėlėmis. Jos būna tiek miegamojoje dalyje, tiek ir prieangyje. Tai gana patogus dalykas. Jose visada galima pasidėti knygą, purškiklį nuo uodų, prožektorių ar kokias servetėles. Tada visada žinosi kur ieškoti tokių daiktų ir prietemoje nereikės visko versti. Galima įsigyti ir specialių pakabinamų talpų, pavyzdžiui va tokį iš IKEA. Tokiame galima susidėti net rūbus.

Dar viena maloni smulkmena, kuri galėtų būti kriterijus pasirenkant konkrečią palapinę – tai ryškūs, šviesą atspindintys raišteliai. Dažnai vaikštant šalia palapinės raištelių gali nepastebėti ir už jų užkliūti. Ryškūs raišteliai šiuo atveju garantuos, kad juos tikrai pastebėsi ir nekliūsi.

Vasarinės ir „Trijų sezonų“ palapinės

Kempingo palapinių aprašyme kartais nurodoma, kad tai „Vasarinė“ arba „Trijų sezonų“ (pavasaris – vasara – ruduo) palapinė. Jei turistinėms ar alpinistinėms palapinėms tai labai svarbus kriterijus, tai kempingo palapinėms tai nėra labai svarbu. Šilumos atžvilgiu, sušildyti savo kvėpavimu didelio tūrio palapinę yra neįmanoma. Tad čia svarbiau būtų šiltas miegmaišis.

Pavėsinės

Atostogaujant prie jūros ar ežero dažnai be pagrindinės palapinės su savimi pasiimama dar ir pavėsinė. Iš esmės tai papildoma, „ūkinė“ palapinė, kurios aukštis, kaip taisyklė, yra stovinčio žmogaus, be grindų ir be sienų (arba su keliomis sienomis). Joje patogu gaminti valgį, pietauti, vakare gerti arbatą. Ypač tai pagelbsti, jei tokia pavėsinė dar turi tinklelius nuo uodų. Kaip rodo patirtis būtent tokioje pavėsinėje dažnai yra praleidžiama daugiau laiko nei palapinėje. Ji apsaugo tiek nuo saulės, tiek nuo lietaus. Dėl to, kad ji neturi sienelių, ji gerai prapučiama karštu oru, be to nesijauti užsidaręs viduje. Tad tikrai verta pagalvoti, ar neverta dar įsigyti ir tokią pavėsinę. Juolab, kad jos tikrai nėra brangios. Reikalavimų kokybei tokia pavėsinė turės žymiai mažiau.

palapines4

Keletas pasirinkimų pavyzdžių

Reikalinga palapinė tokiam poilsiui: kiekvienais metai šeima 2-3 savaitėms išvažiuoja į gamtą. Apsistoja prie ežero, ar šiltos jūros. Apsistoja vienoje vietoje ir ilgam. Stovyklauja gana stacionariai, su sudedamais krėslais, stalu. Įsirengia nedidelę virtuvę. Tokiu atveju reikia didelės, erdvios palapinės. Geriausia plieninis karkasas, nes surinkti reikės tik kartą. Audinys turi būti tvirtas ir sunkus, kad sėkmingai tarnautų ilgus metus.

Reikia palapinės kelionėms automobiliu per Europą. Bus apsistojama kempinguose vienai, ar kelioms naktims. Ilgėliau apsistojama būna retai. Dažni pervažiavimai į kitą vietą. Čia geriausia tiktų integruotas su audiniu korpusas, kad palapinės surinkimas ir išrinkimas neužtruktų labai ilgai. Tiktų ir lankstus plastikinis ar aliumininis rėmas. Palapinė gali būti mažesnė, tambūro dydis nėra labai aktualus, nes kempinguose dažnai būna įrengti staliukai ar pavėsinės. Be to dažname kempinge bus ir virtuvė. Dauguma daiktų bus laikoma automobilyje. Tad renkantis tokią palapinę svarbiausias kriterijus būtų jos surinkimo/sudėjimo greitis.

Gamintojai ir kur nusipirkti

Kur nusipirkti Lietuvoje sunku patarti. Reikia ieškoti. Deja, čia neturime didelės besispezializuojančios tokiam turizmui palapinės. Neblokas pasirinkimas būna „Senukų“ parduotuvėse. Galima užsukti ir į parduotuvę „Armijai ir civiliams“, „Laisvės turas“. O šiaip aišku labiausiai padės Google. Renkantis palapinę iš elektroninės parduotuvės rekomenduojame Google paieškoti atsiliepimų būtent apie tą modelį. Youtube dažnai galima rasti filmukų apie tokių palapinių surinkimą, sudėjimą. Gana geros kainos ir didelis pasirinkimas yra „Decathlon“ tinkle. Jų prekinis ženklas „Quechua“ yra skirtas būtent tokiems keliautojams. Tik artimiaus1ios tokios parduotuvės yra Lenkijoje: Bialystoke arba Varšuvoje.

Žinomiausi kempingo palapinių gamintojai yra Outwell ir Coleman. Tai gana brangūs prekiniai ženklai, garantuojantys kokybę.

Neblogi yra ir šie prekiniai ženklai: Alexika, Hanah, Easy Camp, Ferrino, High Peak, Husky, Maverick, Warta (specializuojasi būtent brezentinėse palapinėse). Visų ir nepaminėsi.

Tikimės, kad mūsų pastebėjimai jums padės ir jūs įsigysite pilnai poreikius atitinkančią palapinę ir ilgai ja džiaugsitės.