Kelionės planavimas. Patarimai

keliones planavimasAišku spontaniška kelionė irgi gali būti įdomi. Kažkas nelaukto, netikėto. Tačiau, mano nuomone, gerai suplanuota kelionė yra dar geriau. Norėčiau pasidalinti savo patarimais apie kelionės planavimus. Reikia pripažinti, kad siūlomas kelionės planavimas trunka tikrai ilgai. Tačiau šis procesas yra labai malonus ir visai nevarginantis. Vasara, grįžtame iš atostogų, o galvoje jau naujų kelionių planai. Tada ir pradedame planuoti, nors iki sekančios kelionės dar beveik metai. Na arba rudenį ar žiemą pradedame. Bus tikrai malonu kokį niūrų rudens vakare prisėsti prie kelionės planų. Taigi nuo ko pradėti kelionės planavimą?

Visų pirma reikia nustatyti kelionės tikslą. Galutinį tašką. Pavyzdžiui noriu į Kroatiją, prie jūros. Arba į Paryžių. O gal ir tą ir tą? Numatome vieną ar du galutinius kelionės taškus. Tada tiesiog „Google maps“, ar „Viamichelin.com“ puslapiuose (šie du man labiausiai patinka, bet yra ir aibė kitų) įvedame kryptį nuo savo namų iki tų galutinių taškų. Iš maršruto pašaliname sunkiai pasiekiamas šalis (pvz, kad nevargti dėl vizų, Baltarusiją ir pan.). Turime labai preliminarų maršrutą. Ir svarbiausia žinome šalis, pro kurias važiuosime. Į šalių sąrašą pridedame ir tas šalis, kurios yra visai netoli preliminaraus maršruto. O gal ir ten kas nors įdomaus. Taigi, kelionės kontūrai maždaug aiškūs. Prsideda tikslesnis maršruto dėliojimas.

Tai ilgas procesas. Pirmiausiai pasidarau word‘o lentelę. Joje tik trys grafos: „Būtina aplankyti“, „Gerai būtų aplankyti“ ir „Aplankyti jei pakeliui“. Toliau prasideda naršymas internete. Skaitau kitų keliautojų kelionių įspūdžius iš tų šalių, kurias žadu aplankyti. Radęs juose objektus, kurie mane sudomina, jų aprašymus su nuorodomis įsidedu į tą lentelę. Pirmoje grafoje žymiu objektus, kuriuos norisi būtinai aplankyti. Būtent pagal juos ir dėliosis maršrutas. Tiesa, viena pagrindinių taisyklių yra ta, kad nereikia labai stengtis apžioti viską. Tai ir sunku fiziškai, sunku ir laiko prasme. Be to reikia palikti kažką ir kitoms kelionėms. Todėl vėliau planuojant maršrutą reikia būti pasiruošus kažką iš šio sąrašo ir išmesti. Paprastai reikia stengti, kad šiame saraše būtų daugiausiai 3-5 objektai. Antroje grafoje žymiuosi objektus, kurių ne taip būtų gaila praleisti. Įprastai tai grafa tų objektų, kuriuos žadu aplankyti, jei reikės daryti kokį 100 -150 km lanką. Trečioje grafoje žymiuosi objektus, kurios žadu aplankyti tik tokiu atveju, jei maršrutas ves būtent pro juos. Aišku, kad įvairiausių atsiliepimų skaitymas užims nemažai laiko. Aš visą laiką sau pasižymiu, kad visam šitam reikalui turiu laiko iki pavasario. Taip per daug neskubant galima susidaryti vaizdą. Deja, lietuviškai rašančių keliautojų nėra daug. Daug vertingesni šiuo atveju yra angliškai rašantys keliautojai. Jei kas supranta ir skaito rusiškai, tai šia kalba taip pat galima rasti daug pasakojimų su patarimais ir nuorodomis. Čia tikrai pradės google. Galų gale norint baigti kelionės planavimo taškus, įsigyju kelionių gidą. Jis pravers ne tik planuojant kelionę, bet ir pačioje kelionėje. Pamažu pas mane atsorado vos ne visų Europos šalių gidai. Paprastai perku tik tų šalių gidus, kuriuose žadama praleisti daugiausiai laiko. Neturiu vienos, mėgstamiausios leidyklos gidų. Tiesiog lemia tai kas yra knygynuose. Labai malonu, kai yra lietuviškai išleistas gidas. Bet, jei yra keletos leidyklų gidų, dažniausiai renkuosi „Lonely planet“. Patinka, nes čia objektai aprašyti trumpai, be bereikalingos beletristikos, o be to gide gausu praktinės informacijos. Perskaičius šiuos gidus baigiu pildyti lentelę ir prasideda tikslus kelionės maršruto dėliojimas.

planavimas

Pirmiausiai „Google Maps“ arba „Viamichelin.com“ puslapyje sudelioju taškus iš pirmosios lentelės grafos. Visada stengiuosi, kad kelias pirmyn ir atgal būtų skirtingas. Tad šiuos taškus vizualiai perstumdau taip, kad jų būtų važiuojant tiek pirmyn, tiek atgal, o vizualiai atstumas būtų mažiausiais. Ateina eilė objektams iš antrosios lentelės grafos. Jei jie yra 100-150 kilometrų spinduliu nuo jau sudaryto maršruto, aš juos įtraukiu. Jei ne, palieku kitoms kelionėms. Tada žiūriu ir objektus iš trečiosios grafos. Jei jie patenka į jau numatytą maršrutą, įtraukiu ir juos. Taigi, maršrutas jau sudarytas. Dabar žiūrime kilometrus ir kiek laiko mes turime. Visada planuojant kelionę reiktų numatyti ir poilsio dienas. Vien tik važiuojant ir kažką aplankant labai greitai pavargsti. Reikia numatyti keletą dienų, kai nėra jokių planų, arba jie minimalūs: na nuvažiuoti kur nors daugiausiai 30 km. Tokių dienų skaičius, mano nuomone, priklauso nuo visos kelionės trukmės. 1 savaitės kelionei reikia skirti mažiausiai vieną dieną, 2 savaičių – bent 3 dienas, 3 savaičių – 5 ir t.t. Tad žiūrime, kur tas dienas poilsiui galėsime skirti. Įprastai tai būna galinis kelionės tikslas, arba kur nors kalnuose ar prie ežero. Aišku tas dienas galima ir išskirstyti (pvz viena diena kalnuose, dvi prie jūros). Kai dienos poilsiui numatytos, skaičiuojame kiek lieka dienų važiavimui. Aišku, dažniausiai 2 dienos skiriamos tranzitui per Lenkiją. Diena pirmyn ir diena atgal. Šiomis dienomis skaičiuoju, kad nuvažiuosiu maždaug 1000 km. Jau antrą kelionės dieną reiktų įtraukti lankytinus objektus, nes vien tik važiuojant dvi dienas labai pasijaučia nuovargis. Toliau planuojant kelią skaičiuoju, kad kelionei turiu maždaug 10 valandų. Per valandą nuvažiuoju 70 km. Taip pat numatau laiką norimiems aplankyti objektams. Čia labai preliminariai – 1,2 ar 3 valandos. Jei koks didesnis miestas gal ir visa diena. Taip skaičiuojant žymiuosi apytikslius nakvynės taškus. Pamažu, pamažu jau aiškėja ir galutinis maršrutas. Sudėliojus visas nakvynes, numačius vietas poilsiui tereikia pasižiūrėti ar telpu į skirtą kelionei laiką. Jei jo dar lieka, žiūriu ką dar įtraukti į maršrutą, arba skiriu papildomas dienas poilsiui. Jei laiko trūksta, pradedu išiminėti kai kuriuos objektus ir koreguoti maršrutą.

Pagrindinės taisyklės planuojant maršrutus: kaip jau minėjau anksčiau, nereikia stengtis apimti visko, būtina skirti laiko ir poilsiui ir keliones reikia planuoti ne konkrečiai šaliai, stengiantis iš jos išspausti viską, o geriau pasirinkti konkretų regioną (taip važiavimo ir nuovargio bus mažiau).

Dabar atėjo laikas pasirūpinti nakvynėmis. Dar ne taip senai aš visada važiuodavau nerezervavęs nakvynių. Atrodo, kad tada esi laisvas, gali bet kada koreguoti maršrutą ir dėl to nesiprūpinti. Bet paskutiniu metu aš galutinai įsitikinau, kad vis dėl to rezervavus nakvynę yra žymiai paprasčiau. Aišku, čia geriausias dalykas yra booking.com. Jo dėka nakvynės rezervavimas ir paieška tapo labai paprasta. Turime jau pasižymėję nakvynės taškus, juos įvedame į rezervavimo puslapį ir pažymime paieškos spindulį 50 km. Ieškome ko norime, pagal kainą, pagal aprašymus, pagal atsiliepimus ir panašiai. Jei tai darysime dar ankstyvą pavasarį, garantuoju, kad pasirinkimas bus tikrai didelis. Visada stengiuosi rinktis tuos viešbučius, kurie leidžia atšaukti nakvynę likus maždaug 2 paroms iki apsistojimo. Labai naudinga funkcija, kuri praverčia tikrai dažnai. Taip rezervuojame visas reikiamas nakvynes.

Paskutiniu metu aš vis dėl to labiau pamėgau nakvynes palapinėje, kempinguose. Tokios nakvynės yra ir pigesnės, ir ekonomiškesnės (vien ką reiškia galimybė valgį gamintis pačiam), ir įdomesnės (čia galima sutikti daugybę įdomių žmonių, kempingo gyventojai dažniausiai yra draugiškesni ir labiau linkę bendrauti). Nakvynių kempinguose aišku nerezervuoju. Tiesiog aplink numatytą nakvynės vietą aš surandu kiek yra kempingų ir pasižymių jų vietas ir adresus. Daugiau apie kempingus čia. Tokiu atveju, kai kempingų nerandu praverčia ir booking.com. Kartais miegoti normalioje lovoje irgi visai neblogai.

Maršrutas jau aiškus. Tada atsispausdinu jį visą, padieniui. Kiekviena diena turi savo maršrutą (nors ir važiuoju navigatoriaus pagalba, tokį turėti visada pravartu), lankytinus objektus, nakvynės vietą. Taigi pasidarau tokią susegtą legendą. Ja ir vadovausiuos visos kelionės metu.