Kelionė slidinėti automobiliu. Kurį maršrutą rinktis?

kelione slidinetiPASTABA: Šis straipsnis rašytas 2013 metais. Laikas bėga greitai ir jis tapo nelabai aktualus, nes situacija yra gerokai pasikeitus. Buvo noras visai jį išimti, bet nuspręsta palikti, tik norime duoti vieną pastabą. Šiandien jei reikia važiuoti link Miuncheno pats geriausias, patogiausias kelias būtų: Varšuva - Lodzė - Vroclavas - Drezdenas - Miunchenas. Pastatyta ir atidaryta autostrada aplink Lodzę leidžia išvengti šio miesto, Lenkijos pusėje šios visos autostrados nemokamos ir gana greitos. Kelias per Berlynas nepatogus ir dar dėl to, kad pastaruoju metu aplink Berlynąlabai daug kelio remonto ir ten galima strigti į kamščius ne vienai valandai.

Artėja naujas slidinėjimo sezonas. Manau daugelis nekantriai jo laukia. Turbūt nemažai bus tokių, kurie važiuos savo transportu. Ir iškarto kyla klausimų per kur geriausia važiuoti? Čia bandysime patarti tiems, kurie susiruošė į Austrijos, Italijos alpes. Turbūt vis tik čia ir yra lietuvių labiausiai mėgstami kurortai. Finišo tašką laikysime Insbruką. Iki čia visi, vykstantys į Alpes, ir atvažiuoja, tik jau paskui keliai išsisikiria. Taigi aptariame optimaliausią maršrutą nuo Lietuvos iki Insbruko.

Neaptarinėsime kelio iki Varšuvos. Jis, šiame puslapyje, jau buvo aprašytas. Nori nenori, bet siekti Varšuvą vis tiek reikės. O štai nuo Varšuvos bus keletas pasirinkimų.

slidinet1

Variantas 1. Varšuva Berlynas Miunchenas Insbrukas

Atstumas pagal google maps: 1286 km, laikas pagal google maps: 11 h 21 min.

Rodos, kai atsidarė autostrada nuo Varšuvos iki Berlyno, visi klausimai pro kur važiuoti dingo. Viskas labai paprasta, pasieki Varšuvą, paskui vien autostradomis: Berlynas, Miunchenas, Insbrukas ir jau Alpėse! Tačiau jau praeitą žiemą aš suabejojau ar tai tikrai patogiausias maršrutas. Keliaudamas šią vasarą įsitikinau, kad tikrai ne. Šiame maršrute didžiausias stabdis bus.... Vokietija. Atrodo labai keistai ir dar prieš keletą metų ši frazė būtų skambėjusi absurdiškai. Tačiau vis tik taip yra. Autobanai ne guminiai ir tiesti senokai, o eismo intensyvumas Vokietijoje labai didelis. O kur dar galimi kelių remontai. Tad čia gali būti taip, kad teks stovėti kamštyje. Važiuojant šiuo maršrutu didžiausia kamščių tikimybė gali būti ties Berlynu ir ties Miunchenu. Šalia Berlyno kamščių dažniausiai būna rytais. Ties Miunchenu beveik tikrai pateksite į kamštį šeštadienį nuo pietų. Tiesiog tuo metu bus labai daug važiuojančių į kalnus (juk dažniausiai slidinėjimo „pamainos“ juk ir keičiasi šeštadieniais) ir dažnai jau taip supuola, kad visi tie srautai susilieja ties Miunchenu. O ir didelis miestas, esantis, šalia eismo srautui duoda nemažai. Vis dėlto šį kelią rekomenduoju tiems, kurie važiuoja be nakvynės ir nori per parą pasiekti slidinėjimo vietą. Iš Lietuvos išvažiavus penktadienio pavakare, apie 23-24 val. būsite Varšuvoje. Tai leis jums be didesnių sunkumų ją kirsti. Toliau kelionė vyks vien autostradomis ir naktį jomis važiuoti bus ir komfortiškiau ir saugiau. Taigi, važiuojant toliau, be didesnių sustojimų, apie 4-5 val. ryte jūs jau būsite ties Berlynu. Tai yra labai geras laikas, beveik garantuojantis, kad šį miestą apvažiuosite be didesnių trugdžių. Toliau, 9 keliu, vykstama iki Miuncheno. Ši kelio atkarpa užtruks apie 5-6 val. (na su pusvalandžio sustojimu kur papusryčiauti ir kuro užsipilti). Tai reiškia, kad Miunchenas bus pasiektas apie 10 val ryte. Tai irgi geras laikas. Dar nebus didžiojo srauto vykstančio į kalnų pusę, jis pradeda formuotis apie pietus. Toliau E52, E60 ir E45 keliais ir jūs jau Insbruke. Ši kelio atkarpa truks apie 2,5-3 val. Tad palankiai susiklosčius aplinkybėmis jūs jau apie 15-16 val. būsite vietoje. Dar pakankamai laiko viską apsižiūrėti ir gerai pailsėti, kad jau sekančią dieną, kupini jėgų galėtumėte kilti į kalnus. Aišku čia nurodomas optimistinis planas, kuris neįskaitė oro sąlygų (žiemą tikrai būna visko), galimų kamščių dėl kelio remontų ar eismo įvykių. Bet šių dalykų gali pasitaikyti visuose maršrutuose, o šis kaip ne kaip yra tiek greičiausias, tiek komfortiškiausias (autostradų atžvilgiu).

Dabar pabandom panagrinėti šį maršrutą, jei vykstama su tarpine nakvyne. Dažnai nakvynės ieškoma Lenkijoje, netoli sienos su Vokietija. Vis tik aš rekomenduočiau nakvynės ieškotis šalia Berlyno. Gal būt čia motelis ar viešbutis ir kainuos daugiau, tačiau pasistengus ryte išvažiuoti kuo anksčiau, galima bandyti išvengti rytinių Berlyno ir „popietinio, vykstančių slidinėti“ kamščio ties Miunchenu. O štai nakvojant Lenkijoje visos galimybės patekti į šiuos kamščius išlieka. Todėl aš ir atisakau dabar, važiuojant, šiuo maršrutu nakvoti Lenkijoje.

Kelių mokesčiai

Tai yra „brangiausias“ maršrutas. Visų pirma, absoliučiai didžiausia maršruto dalis eina per Vokietiją, kur kuras iš visų pravažiuojamų šalių, yra brangiausias. Visų antra autostrada nuo Varšuvos iki Vokietijos sienos yra mokama ir ji nepigi. 2014 m. gruodžio mėn. už važiavimą ja, susumavus visus mokėjimo punktus, reikia mokėti 76 zlotus. Austrijos vinjetės neskaičiuoja, jos reikės vykstantiems bet kuriuo maršrutu.

Variantas 2. Varšuva Vroclavas Miunchenas Insbrukas

Atstumas pagal google maps: 1233 km, laikas pagal google maps: 11 h 31 min.

Visų pirma šį maršrutą siūlau kaip alternatyvą pirmajam. Pastoviai važiuoti tuo pačiu keliu pabosta. Anksčiau šiame maršrute vargingiausia atkarpa buvo tarp Varšuvos ir Vroclavo. Dar dabar pamenu tą beveik 100 km atkarpą, kurioje buvo faktiškai vien gyvenvietės. Dabar žymiai lengviau. Važiuojant „įprastu“ maršrutu kiek prastesnė (dviejų juostų kelias) bus atkarpa tarp Piotrkow Trybunalski ir Wielun (beveik 100 km), toliau S8 autostrada iki pat Vroclavo. Tačiau šią atkarpą galima įveikti ir faktiškai vien autostradomis. Nuo Varšuvos ta pačia A2 autostrada iki Strykow (pirmojo mokėjimo punkto), tada pro Lodzę ir S8 autostrada iki pat Vroclavo, tada E67 keliu apvažiuojame jį ir autostrada A4 iki pat Vokietijos. Tada 4 autostrada pro Drezdeną iki Chemnitz, nuo čia 72 autostrada iki Hof ir čia įvažiuosite į tą pačią 9 autostradą, kuria važiuotumėte vykdami pro Berlyną. Atstumas važiuoant pro čia mažesnis 50 km, tiesa laikas ilgesnis 10 min. Bet važiuodami pro čia išvengtumėte galimų kamščių ties Berlynu. Be to, važiuodami su nakvyne, galite nakvoti Lenkijoje, netoli Vokietijos sienos. Iki Miuncheno liks apie 600 km važiavimo vien greitkeliais. Tad ryte anksčiau išvažiavus, iki Miuncheno galima suspėti ir iki pietų. Be to važiuojant pro čia išvengsite Lenkijos kelių mokesčių (aišku neskaitant Austrijos vinjetės), visos autostrados važiuojant šiuo maršrutu yra nemokamos. Iš esmės šis maršrutas labai panašus į pirmąjį, su tomis pačiomis grėsmėmis. Jame išvengiame Berlyno, bet kamščių gali pasitaikyti ir ties Drezdenu ar Vroclavu.

slidinet2

Variantas 3. Varšuva Katowice Brno Viena Insbrukas

Atstumas pagal google maps: 1159 km, laikas pagal google maps: 11 h 38 min.

Klasikinis maršrutas, kuriuo visi važinėdavome tol, kol neatsidarė autostrada nuo Varšuvos iki Vokietijos sienos. Atstumas čia mažiausias, bet gryno važiavimo laikas ilgiausias. Tiesa visas skirtumas apie 100 km ir 15 min. Kas tokio ilgio kelionei yra niekas. Kas mūsų laukia šiame kelyje.

Atkarpa nuo Varšuvos iki Katowice savotiškas autostrados, greitkelio ir keturių juostų kelio mišinys. Ši atkarpa pastaruosius kelius metus buvo gana intensyviai tvarkoma, buvo tiesiami aplinkeliai per kelis miestelius, tad dabar važiuojama gana greitai ir be didesnių sunkumų. Nuo Katowice iki Čekijos sienos taip pat autostrada A2. Įvažiavus į Čekiją (nepamirštam vinjetės!) toliau autostrada Nr 1 su vėjeliu iki Olomouc. Toliau greitkeliu Nr 46 iki Vyškov ir čia vėl įvažiuojame į autostradą Nr 1. Skamba absurdiškai, bet ši autostrada nuo Lipnik nad Bečvou iki Prerov nutrūksta, o kitu greitkeliu šią atkarpą apvažiuoti gaunasi greičiau, atstumas pailgėja tik keliolika kilometrų. Taigi toliau 1 autostrada iki pat Brno. Toliau sudėtingiausia atkarpa. 52 keliu važiuojame link Austrijos sienos. Čia kelias į vieną pusę tik vienos juostos, tiesa vietomis išplatėja ir iki dviejų. Toliau Austrijoje važiuojame link Vienos 7 keliu. Čia vos vienos juostos į vieną pusę kelias, su gana nemažu intensyvumu. Tad greitai nesivažiuos. Laimė, ši atkarpa visai neilga, apie 40 km. Toliau jau vien autostrados. Autostrada apvažiuojame Vieną (čia didžiausia kamščių tikimybė šiame maršrute). Toliau autstradomis S5, S33, A1 ir A12 iki pat Insbruko.

Šį kelią aš rekomenduoju visų pirma tiems, kas važiuoja su nakvyne. Aš, jei važiuoju su nakvyne, pastaraisiais metais visada renkuosi šį maršrutą. Labai anksti ryte išvažiavęs, vakare jau būnu šalia Brno. Čekijoje nebrangi nakvynė, be to galima nebrangiai įsigyti maisto produktų bei, žinoma, alaus. O kitą dieną, gerai išsimiegojus, po pietų jau galima pasiekti slidinėjimo vietą. Važiuoti šiuo maršrutu be nakvynės sunkoka vien dėl tų keleto ne autostrados atkarpų, kurias tikriausiai teks įveikti naktį. Naktį dviejų juostų keliu važiuoti tikrai nėra lengva ir pavojinga.

Kelių mokesčiai

Už kelius Lenkijoje mokėti nereikės. Čekijoje reikės įsigyti vinjetę. 10 dienų vinjetė (užteks ir važiuojant atgal) kainuos 310 čekiškų kronų (apie 11 eurų).

Variantas Nr 4. Klaipėda Kylis Insbrukas

Prispažystu, šito maršruto nesu bandęs. Bet paskutiniu metu keltų linijos jį pradėjo aktyviai reklamuoti, kaip alternatyvų ir nesudėtingą kelią vykstantiems slidinėti. Iš tiesų mintis išvengti Lenkijos, vilioja. Tikriausiai supratote, kad čia kalbame plaukimą keltu Klaipėda – Kylis. Pabandykime jį panagrinėti. Visų pirma jei vežatės stogo bagažinę su inventoriumi, bilietas kainuos daugiau. Preliminariai (įvedus atsitiktines datas) rodoma, kad kelionė keltu automobiliui iki 2,35 m aukščio plius 2 suaugusiems kainuotų apie 220 eurų. Panagrinėkime kelto tvarkaraštį. Dažniausiai pamainos, o ir daugelis apartamentų nuomoja tik taip būna nuo šeštadienio iki šeštadienio. Tai reiškia, kad mes atvykstame šeštadienį po pietų ir išvykstame kitą šeštadienį ryte. Keltas penktadienį iš Klaipėdos išplaukia 23:00 val ir atplaukia į Kylį 19:00 val. Šiuo atveju mums netinka. Ketvirtadienio keltas išplaukia 21:00 val., į Kylį atplaukia penktadienį 18:00. Tad jau aišku, kad Vokietijoje reiks ieškoti nakvynės. Pagal google maps atstumas nuo Kylio iki Insbruko yra 1007 km, važiavimo laikas 9 h 40 min. Aišku, galima bandyti važiuoti per naktį, bet tokiu atveju Alpėse atsidursime ankstokai ir reikės kažkuo užsiimti kol galėsime apsigyventi apartamentuose. Tad faktas, kad kelionei į priekį kelto grafikas nėra patogus. Jei keltas atplauktų šeštadienio ankstų rytą, tai tikrai būtų svarstytinas variantas. Tada, išsimiegojus ir pailsėjus kelte, tiesiu taikymu į Alpes. Atgal važiuoti patogiau, šeštadienio reisas iš Kylio išplaukia 23:00 val. Anksti ryte išvažiavus, tikrai įmanoma spėti. Klaipėdoje būtumėm 22:30. Bet iš esmės čia sutaupoma tik 200 km, tad toks variantas svarstytinas būtų tik kaip atrakcija. Nes nei laiko, nei pinigų čia mes nesutaupome.