Kelionė automobiliu. Nuomotu ar asmeniniu?

kelione automobiliu Planuojame kelionę. Jau numatytas kelionės tikslas. Sudėliotos vietos, kurias norime aplankyti. Tačiau kaip iki ten nuvykti? Ar sėsti į savo nuosavą automobilį ir tiesiog važiuoti? Ar ieškotis pigesnių avia bilietų ir kelionės tikslą pasiekti nuomota mašina? Iš karto pasakysiu išvadų šiame straipsnyje nebus. Jas kiekvienas turi pasidaryti pats. Nes vienintelio atsakymo nėra, vienu atveju geriau vykti nuosava mašina, kitu nuomota. Čia priklauso nuo žmogaus ir pačios kelionės tikslo. O padaryti išvadas šis straipsnis turėtų padėti.

Paprasčiausia apsispręsti dėl šio filosofinio klausimo galima taip: kam kelionė iki kelionės tikslo yra tik techninis važiavimas nuo taško A iki tako B, tam reikia ieškotis lėktuvo bilieto. O kam kelionės tikslas tik dalis kelionės, o pati kelionė prasideda vos palikus savo namus, tam - ruošti savo automobilį.

kelione automobiliu 1

Pagrindinis kelionės lektuvu (nuomoto automobilio) privalumas akivaizdus: ryte būni dar namie, o vakare jau gali mėgautis pajūrio saulėlydžio ar kalnų vaizdais. Kelionė į oro uostą, valanda ten, 2-3 valandos skrydžio (jei skrendam į Europą, apie kitur ir nešnekam, nes ten akivaizdu, kad su savo automobiliu ir nenuvažiuosi), dar valandėlė prie nuomos kontoros ir jau galima važiuoti. Tą pačią dieną tikrai įmanoma nuvažiuoti dar kelis šimtus kilometrų, jei jūsų tikslas yra tolėliau nuo oro uosto. Ir viskas, atostogos prasidėjo. Atgalinis kelias irgi turbūt neužims daugiau nei paros. Todėl, jei jūs kelionei negalite skirti daug laiko, reikėtų rinktis skrydį lėktuvu. Manau, kad turint mažiau nei 10 dienų visada reiktų rinktis tokią kelionę.

Su nuosavu automobiliu gausis žymiai ilgiau. Pavyzdžiui nuo Vilniaus iki Adrijos jūros pakrantės Kroatijoje nei daug, nei mažai – 1980 kilometrų. Greičiau nei per 2 paras čia nenuvažiuosi. Aišku, atsiras spartuolių, kurie šį atstumą įveiks per parą, nestodami nakvoti. Bet mes vis dėl to žiūrime į standartinius keliautojus. Taigi dvi paros, dvi atgal. Ir čia su sąlyga, kad pakeliui niekur ilgai nestovinėsite, turistinių objektų neapžiūrėsite. Taigi neturintiems daug laiko, ar taupantiems jį reikia rinkti kelionę lėktuvu.

Planuojant kelionę automobiliu nereikia pamiršti, kad didžioji kelio dalis nori to ar nenori (na nebent kelionės tikslas Skandinavija) ves per Lenkiją. O tai ir sunkvežimių kolonos, kamščiai, vietomis nekokie keliai, miestelių gausa. Tiesa, Lenkija, su keliais paskutiniais metais padarė tikrai daug. Ir jei kelionė per Lenkiją prieš 10 metų buvo tikras košmaras, tai dabar tikrai taip nėra. Tačiau didelis transporto srautas šioje šalyje tikrai vargina ir pervažiuoti šią šalį paprastai nepavyks. Lėktuvas jus nuo šito išgelbėtų. Automobilistams išvengti Lenkijos pavyktų nuvažiuojant iki Klaipėdos ir iš čia keltu persikėlus į Vokietiją. Tai turėtų būti aktualu keliaujantiems į Prancūziją, Ispaniją ar tą pačią Vokietiją. Bet renkantis tokį variantą iškyla biudžeto klausimas. Jei jis nėra aktualus, tokiu būdu transportuotis visai įdomu ir nė kiek nevargina.

Nuomota mašina prieš nuosavą suteikia tam tikrų privalumų. Visų pirma nuomos kompanija pateikia ištisą modelių gamą: maži, dideli, limuzino klasės, dyzeliniai, su automatine ar mechanine pavarų dėže, minivenai ar net mikroautobusai. Viskas priklauso nuo to, koks kelionės tikslas, piniginės storis, norai ir kiek kartu keliaujančių. Automobiliai dažniausiai bus nauji ar apynauji su nedidele rida ir techniškai tvarkingi. O ir atsitikus kokiai techninei bėdai kelyje nereikės sukti galvos. Tereikės susiekti su nuomos kompanija ir ji automobilį pakeis. Aišku, ši procedūra kainuos šiek tiek laiko, ypač jei būsite kur toliau nuo nuomos kompanijos biuro. Tačiau tai vistiek niekis, jei kur kelyje sugestų jūsų automobilis. Evakuatoriaus, serviso paieška, remonto kaina. Visa tai gali skaudžiai atsiliepti jūsų piniginei. Tiesa, visada yra galimybė nuo šių nemalonumų apdrausti ir savo automobilį.

Be to reikia nepamiršti ir jūsų automobilio amortizacijos. Visada rekomenduojama prieš kelionę patikrinti automobilį. Kelionėje jis tikriausiai nuvažiuos ne vieną tūkstantį kilometrų. O automobilyje yra nemažai detalių, kurios dėvisi. Tad po kelionės tikrai priartės laikas kai reikės keisti tepalus, stabdžių kaladėles ir panašiai.

Išvardinus visus šiuos dalykus atrodo, kad visada geriau pasirinkti nuomotą automobilį. Bet jau straipsnio pradžioje minėta, kad klausimas nuomotas auomobilis ar nuosavas yra filosofinis. Ir kelionė nuosavu automobiliu turi savų privalumų. Ir neveltui daug turistų vis dėlto į keliones leidžiasi nuosavu autmobiliu.

Pradėkime nuo to, kad tai visai kitoks kelionės stilius ir visai kitas pojūtis. Kelionė tampa tikru Nuotykiu. Atsikeli anksti ryte, išeini iš namų, kur laukia jau paruoštas ir pakrautas automobilis, užvedi jį ir į kelią... Tiesiai, kažkur. Pervažiuoti visą Europą, skaičiuoti pravažiuotas šalis ir miestus. Stebėti gyvenimą, žmones, eismą kitose šalyse. Išmokti pasakyti „ačiū“, „laba diena“ kalba tos šalies, kurioje esi. Peizažas pastoviai keičiasi, oro sąlygos irgi keičiasi keletą kartų per dieną. Skaičiuoti nuvažiuotus, likusius kilometrus. Visa tai sudaro labai didelį pasitenkinimą. Ir skrendant lėktuvu to patiri žymiai mažiau.

Be to nuosavas automobilis yra žymiai įprastesnis. Tu puikiai žinai jo valdymo įpatumus, jo norus, kaprizus. Ir jame jautiesi komfortiškiau. Ir moksliškai įrodyta, kad važiuojant 300 km tau įprastame automobilyje pavargsti žymiai mažiau, nei automobiliu, kurį vairuoji pirmą kartą. Tu puikiai žinai savo automobilio gabaritus, veidrodėliai sureguliuoti būtent taip kaip tau reikia, važiuojant atbulam jauti jo matmenis. Tu žinai, kaip tavo automobilis stabdo. Žodžiu su savo automobiliu vis tik važiuoti patogiau.

Vienas kelionės lėktuvu trūkumas ribotas tiesioginių skrydžių skaičius. Dažnai, norint patekti į norimą tašką, tenka kombinuoti skrydžius. Jei renkamės pigias avialinijas, tai kombinuotų skrydžių nėra. Vėluojant vienam reisui galima nespėti į kitą. Ir tada griūna visos kelionės planas. Juk atsitiks taip, kad automobilio rezervacija nebegalios, nuomojant vietoje bus visai kita kaina. Neaišku kaip bus ir su nakvynės rezervacijomis. Bent jau man tokios kelionės pradžia duoda daug streso.

Važiuojant savo automobiliu jūs esate visiškai laisvas. Jūs galite bet kada keisti kelionės maršrutą. Pageidaujant trumpinti savo kelionę, ar prailginti. Jums visiškai negalioja skrydžių grafikai ar valanda iki kada reikia atiduoti nuomotą automobilį.

Bet didžiausias kelionės nuosavu automobiliu privalumas yra – neribotas bagažo kiekis. Na, aišku, bagažas vis tik ribojasi jūsų bagažinės tūriu. Bet yra dar stogo bagažinės, kurios tą kiekį ženkliai padidins. Juk aišku, kad tiek, kiek veži automobiliu, lėktuvu niekaip nenugabensi. Avia kompanijos smarkiai riboja bagažo kiekį. Renkantis pigias avialinijas už lagaminus teks mokėti papildomai. O ir jie yra ribojami svoriu. Ši problema iškyla ir gryžtant iš kelionės, norint atsivežti lauktuvių ar suvenyrų. Ypač, jei tos lauktuvės skystame pavidale. Net ir tuo atveju, kai turi ne tik rankinį bagažą. Į rankinį bagažą jokių skysčių neprasineši, o atidavus bagažą buvo ne vienas atvejis, kai atidarius lagaminą randi sudaužytą tarą. Pripažinkime, daug oro uostų tarnybų ne visada dirba kruopščiai. O be to ir tampyti sunkius lagaminus ir visą mantą po oro uostus nėra lengva.

Visa tai negalioja keliaujant nuosavu automobiliu. O be to, keliaujant automobiliu, gali vežtis visą įrangą gyvenimui kempinguose. Gyventi kempinguose tai reiškia žymiai ekonomiškesnį variantą, paprastesnę kelionę. Keliaujant lėktuvų kempinguose nepagyvensi. Be to važiuojant automobiliu visada gali vežtis automobilinį šaldytuvą. Tai reiškia šviežesnius produktus, na ir ekonomiją, aišku. Na, ir be abejo suvenyrų ar lauktuvių kiekis keliaujant automobiliu jūsų praktiškai neribos.

Renkantis keliavimo būdą reikia nepamiršti ir finansinio klausimo. Čia vienareikšmiško atsakymo turbūt nėra. Galima skaičiuoti įvairiai. Ar važiuojant automobiliu reikia įskaičiuoti visas išlaidas, patirtas nuvažiuojant iki pageidaujamo kelionės taško? Išlaidas už maistą, nakvynę, pramogas patirtas kelionėje? Bet juk tai jau kelionės dalis. Be to dažnas patiria neaiškius papildomus nuskaičiavimus numojantis automobilį. Papildomas draudimas, galbūt kelių eismo pažeidimas, galbūt koks įbrėžimas ant automobilio, kurio nepastebėjote. Už visa tai nuomos kompanija nuskaičiuos tam tikrą pinigų sumą iš jūsų kreditinės. Juk jūs išsinuomodami automobilį nuomotojui praktiškai leidžiate laisvai laviruoti ja. Taigi vienareikšmiško klausimo kaip pigiau nėra. Labai daug faktorių: atstumas, avia bilietų kaina (o gal užtikot kokią akciją), nuomos kaina (ir čia akcijų būna), jūsų automobilio apetitas, kelių mokesčiai. Na ir jūsų poreikiai. Čia tenka skaičiuoti.

Na ir pabaigai paminėsime dar vieną kelionės būdą: skristi lėktuvu ir toliau naudotis visuomeniniu transportu. Tokiai kelionei reikia gerai paskaičiuoti. Dažnai vidiniai pervažimai, pavyzdžiui traukiniu, gali būti net brangesni nei lėktuvo bilietai. Pavyzdžiui Vokietijoje, geležinkelių bendrovė praktiškai laiko monopolį keliavimui tarp didžiųjų Vokietijos miestų. Ir traukinių kainos čia didelės. Bet jei jūsų norai yra tik miestai, jūs nebijote prisirišti prie grafikų, toks keliavimo būdas yra tikrai įdomus.

Svarbiausia vis tik yra apskritai keliauti.