Automobilių nuoma. Kaip? Kiek? Kur?

automobiliu nuomaŠiais laikais, atsiradus daugybei nebrangių skrydžių, išpopuliarėjo tokios kelionės: skrendama į tam tikrą tašką, o ten, išsinuomavus automobilį, keliaujama po apylinkes. Taip sutaupoma daug laiko, nereikia vargti važiuojant tūkstančius kilometrų ir gali geriau susikoncentruoti į tam tikrą regioną. Juolab, kai atostogos būna neilgos, praleisti keletą dienų kelionei į pageidaujamą kraštą tikrai nenaudinga. Bet kaip ten būna su automobilių nuoma? Kaip elgtis, kad nenuskaičiuotų daug pinigų ar kad atostogos nebūtų sugadintos. Šiame straipsnyje norime truputį patarti ir papasakoti apie automobilių nuomą.

Ko reikia, norint išsinuomoti automobilį

Savaime aišku, reikės asmens dokumento. Europos Sąjungos šalyse užtenka asmens tapatybės kortelės, kitur gali paprašyti paso. Nuomos kompanija gali pasidaryti dokumento kopiją, bet jokiu būdu negali pareikalauti asmens dokumento kaip užstato. Dažnai reikalaujama, kad vairuotojo amžius būtų ne mažesnis nei 21 metai. Kartais, jei vairuotojo amžius nesiekia 24 metų, prašoma papildomo mokėjimo.

Vairuotojo pažymėjimo.

Reikalaujama, kad vairuotojo stažas būtų didesnis nei 1 metai, bet pasitaiko apribojimų ir nuo 6 mėnesių iki 2 metų. Kartais nuomos punkte gali netikti senojo pavyzdžio popierinis, laminuotas vairuotojo pažymėjimas. Šis reikalavimas turbūt labiau priklauso ne nuo kompanijos, o nuo konkretaus darbuotojo, nes iš esmės toks pažymėjimas turi tikti.

Kreditinė kortelė.

Ji turi būti išduota vairuotojo vardu. Kai kurioms automobilių kategorijoms gali būti paprašyta ir dviejų tokių kortelių. Kai kuriose mažesnėse salose galima apseiti ir tik su grynaisiais pinigais.

Kaip išsinuomoti automobilį?

Naudingiausia rezervuoti iš anksto. Tiesa, labai anksti rezervuoti nereikia, nes visi akcijiniai pasiūlymai dažniausiai pasirodo maždaug prieš mėnesį. Tad ir automobilio geriausia ieškoti likus maždaug mėnesiui iki kelionės, ir stengtis jį susirasti iki kelionės likus savaitei. Aišku, įtakos nuomos kainai daro ir sezonas, todėl piko metu delsti su paieška nevertėtų. Bet būna ir atvirkščiai, ypač nepopuliariu laiku, prieš kelias dienas galima rasti pasiūlymų tikrai nebrangiai nuomai.

Automobilį reiktų išsinuomoti bent savaitei. Savaitės nuomai siūloma įvairių nuolaidų. Dažnai savaitės nuoma bus pigesnė, nei nuoma 5 dienoms. Pavyzdžiui, vienoje įmonėje automobilis 2 dienoms kainavo 100 eurų, o savaitei tos pačios klasės automobilis 170 eurų.

Patarimas (ypač galioja mažesniuose ar kurortiniuose oro uostuose ir jei laikas labai nespaudžia). Išlipę iš lėktuvo neskubėkite prie automobilio nuomos punkto. Jei iš jūsų lėktuvo ten susidarys eilė, nepergyvenkite. Gali būti taip, kad mažesnės ekonominės klasės automobilių (o jie yra populiariausi) nebeliks ir jums už tą pačią kainą atiteks aukštesnės klasės automobilis.

Nė viena automobilių nuomos įmonė negarantuoja, kad jūs gausite būtent to modelio, kuris buvo parodytas interneto puslapyje, automobilį. Garantuojama tik automobilio klasė. Nebent tai buvo sutarta konkrečiai su nuomotoju.

nuoma titulinis

Atkreipti dėmesį

Visų pirma reikalingas draudimas. Civilinės atsakomybės draudimas įprastai duodamas automatiškai. Kitos rūšies draudimai (nuo vagysčių, gaisrų, kasko (CDW)) didesnėse kompanijose jau būna įtraukti į nuomos kainą, arba rezervuojant arba pasiimant automobilį galima įsigyti SCDW draudimą. Nepamirškite, kad joks draudimas jūsų neišgelbės nuo stambių kelių eismo pažeidimų ar vairavimo neblaiviam. Jūsų atsakomybė avarijos, gaisro ar vagystės atveju yra nusakoma frančize. Ji įvairiose firmose gali skirtis ir siekia, priklausomai nuo automobilio kategorijos, nuo 200 iki 1300 eurų. Dažnoje įmonėje už papildomą sumą galima įsigyti draudimą su nuline frančize. Būtent frančizės dydžio suma ir būna įšaldoma kreditinėje kortelėje ir, esant draudiminiui įvykiui, nuo jūsų sąskaitos ji ir nurašoma. Jei nulinė frančizė siūloma už protingus pinigus, rekomenduojama ir įsigyti ją.

Pasiimant automobilį būtinai jį apžiūrėkite. Parodykite ir pareikalaukite, kad nuomos kompanijos darbuotojas sutartyje pažymėtų visus įbrėžimus ir įlenkimus (paprastai sutartyje yra punktas apie mašinos pažeidimus ir jame būna nurodomi jau esantys pažeidimai). Jei nuomojamą automobilį iš aikštelės pasiimate pats, tai šiuos įbrėžimus ir įlenkimus rekomenduojame nufotografuoti. Nurašius nuomotojui pinigus už tariamus pažeidimus turėsite tvirtą argumentą, kad tai padarėte ne jūs.

Atiduodant automobilį nuomos įmonės darbuotojui reikia pažiūrėti, jog jis pažymėtų, kad mašina grąžinama su pilnu baku kuro ir nepažeista. Jeigu nuomos sąlygose nebuvo neriboto kilometražo, reikia pažiūrėti, kad pažymėtų ir realų nuvažiuotą atstumą. Klaidos galimos visur ir, deja, jos dažnai būna ne kliento naudai.

Kai galima pasirnkti, gauti automobilį su pilnu baku kuro ir reikia gražinti pilną arba gauni su tuščiu ir gražini tuščią, visada geriau imti pilną. Visų pirma jau vien dėl to, kad iš karto nereikės ieškoti degalinės.

Jeigu jūs ruošiatės išvažiuoti iš šalies, kurioje nuomojatės automobilį, pažiūrėkite sutartyje į sąrašą šalių, į kurias važiuoti galima. Dažnai draudžiama vežti automobilį keltu, todėl renkantis nuomos kompaniją, norint iš žemyno važiuoti į Korsikos, Sardinijos ar Sicilijos salas, reikia į tai atkreipti dėmesį. Dažnai automobilį nuomojant saloje būna draudžiama palikti tą salą. Kai kuriose vokiečių nuomos biuruose draudžiama kai kurioms jų mašinoms (kažkodėl dažniausiai tai būna VW) įvažiuoti į Italiją.

Firmos, firmelės

Įprasta problema prieš atostogas –įsigyti pigūs lėktuvo bilietai ir ieškoma kuo pigiau išsinuomoti automobilį. Šalia didžiųjų nuomos firmų, kurios paskutiniais metais vis išmeta vertingų pasiūlymų, atsirado ir nemažai taip vadinamų „biudžetinių“ nuomos kompanijų. Jose, kaip taisyklė, nuomos kaina būna mažesnė, tačiau kartais nuomojantis ten, paskutiniu momentu, išlenda problemos. Pavyzdžiui, grąžinant neišplautą ir neišvalytą automobilį, jo valymo kaina išauga iki 20-30 eurų. Arba būtent tuo metu, kai ateini pasiimti automobilio, netikėtai jų nebelieka. Situacijų pasitaiko įvairių, tad čia aptarsime keletą nuomotojų įmonių.

Didžiausias „biudžetinis“ nuomotojas yra www.easycar.com. Jis turi virš 2000 nuomos punktų virš 50 šalių. Nuomotojo kainų dažnai pasitaiko labai patrauklių, realu automobilį gauti už 26 eurus parai. Be to, vienos šalies ribose nėra antkainio už automobilio gražinimą kitame punkte.

Vokiečių „biudžetinis“ nuomotojas www.interrent.com yra dukterinė www.europcar.com įmonė. Geros kainos net ir trumpalaikei nuomai. Nuomos punktai yra Hamburge, Berlyne, Darmstadte, Hannoveryje, Kiolne, Krefelde, Miunchene, Niurnberge, Stutgarte, o taip par Prancūzijoje. Šioje kompanijoje VW Golf automobilį galima išsinuomoti nuo 8,99 euro už parą.

Ne taip senai atsiradęs www.laudamotion.com „biudžetininkas“ siūlo Smart ir Mini One automobiliukus nuo 1 euro už parą. Nuomos punktai yra Miunchene, Hamburge, Berlyne ir Vienoje. Tačiau čia reiktų atkreipti dėmesį ir įskaičiuoti įvairius papildomus mokėjimus sudarant sutartį.

Paskutiniu metu labai išaugo www.sixti.de, kuris turi filialus Vokietijoje, Austrijoje, Šveicarijoje, Olandijoje, Belgijoje, Didžiojoje Britanijoje ir Prancūzijoje. Dauguma punktų yra oro uostuose, tiek didžiuosiuose (Frankfurte, Londone, Vienoje, Paryžiuje), tiek ir mažesniuose, kur skraido „Ryan Air“ (Frankfurt Hahn, Niederrhein). Šio nuomotojo didžiausias trūkumas tas, kad nuomą parai jie skaičiuoja ne nuo nuomos pradžios, o nuo 10 val. ryto iki kitos dienos 10 val. ryto. Tokiu būdu, pasiėmus automobilį 11 valandą ir grąžinant automobilį kitos dienos 11 valandą, bus įskaičiuotos 2 paros.

Tradicinės, ar „brangiosios“ nuomos kompanijos, pasiūlo vis daugiau naudingų tarifų ir, nors kaina vis tiek čia gali būti kiek didesnė, bet jie turi nemažai privalumų, kurie tą kainą atperka. Visų pirma, sutartyje nereikia skaityti mažų raidelių, tokiose firmose nieko neslepiama ir į kainą jau būna įtraukti visi mokesčiai. Be to, tokios firmos atstovybės dažnai yra oro uostuose ar stotyse ir nuoma vyksta žymiai greičiau.

Dažnai tokių įmonių puslapiuose reikia įvesti promo kodą ir tada galite gauti gerą kainą. Nepatingėkite, paklausinėkite draugų, „palaikinkite“ tų įmonių puslapius facebooke, gal tą kodą rasite. Ypač tokias akcijas mėgsta www.hertz.com.

www.europcar.com puslapyje reiktų pažiūrėti spec. pasiūlymus. Dažnai šie pasiūlymai būna ypač naudingi nuomojant vidutinės ar aukštesnės klasės automobilį. Įprastai tokie pasiūlymai būna savaitgaliais (pavyzdžiui, nuo ketvirtadienio iki pirmadienio ryto galima gauti VW Passat arba 3-5 klasės BMW už 100-120 eurų) arba savaitei, su sąlyga, kad automobilis bus pasiimamas oro uoste. Be to, europcar siūlo įdomius ilgalaikės nuomos variantus, pavyzdžiui C klasės Mercedes-Benz galima gauti už 1200 eurų mėnesiui.

Paskutiniu metu išpopuliarėjo www.budget.com. Jo didžiausias privalumas- labai platus tinklas visame pasaulyje.

Yra puslapių (pavyzdžiui www.mietwagenmarkt.de), kurie lygina įvairių kompanijų nuomos kainas. Tačiau jie dažnai neparodo stambių įmonių spec pasiūlymų. Kartais patys geriausi pasiūlymai (ypač kurortinėse vietovėse) yra nuomojant per skrydžių bendroves.

Gerų pasiūlymų galima rasti ir pas brokerius. Šios įmonės savo autoparko neturi, o pardavinėja kitų įmonių pasiūlymus. Nuomojantis per brokerius, reiktų atkreipti dėmesį, kas vis dėlto išnuomos automobilį ir reiktų vengti tokių, kurie to nuomotojo nenurodo. Didžiausias brokeris paskutiniu metu yra amerikiečių firma www.autoeurope.com. Nuomojantis per šį brokerį dažniausiai jums klius tokių žinomų firmų kaip Avis, Europcar, Hertz ir kiti automobiliai. Nuomojantis per šį brokerį taip pat yra gudrybių, štai pavyzdžiui www.autoeurope.de kaina bus mažesnė, nei com puslapyje. Nesuprantantiems vokiškai galima automobilių ieškoti Airijos puslapyje www.autoeurope.ie, kuriame kainos analogiškos vokiškam puslapiui. Šis brokeris dažnai „išmeta“ pasiūlymų autumobilio nuomai vos už 20 eurų savaitei. Iš kitų brokerių galima būtų atkreipti dėmesį į www.holidayautos.co.uk.

Dažnai stambios tarptautinės firmos turi platų savo skyrių tinklą, bet yra ir vietiniai nuomotojai, pas kuriuos galima už gerą kainą išsinuomoti automobilį. Čia dėmesį reiktų atkreipti į prancūzų www.ada-sa.fr arba vokiečių www.e-sixt.de. Be to, visada galima rasti nedidelių vietinių nuomos kompanijų, kurios gali pasiūlyti nuomą ypatingai geromis sąlygomis. Tarp tokių firmų pasitaiko ir patikimų, bet būna ir besikabinėjančių dėl kiekvienos smulkmenos ir ieškančių pretenzijų priduodant automobilį. Čia ir automobilį galima gauti tiek naują, puikios būklės, tiek techniškai netvarkingą, su plikomis padangomis. Todėl tiems, kas nusprendė pasirinkti vietinę, nežinomą įmonę, galima tik parekomenduoti įdėmiai perskaityti sutartį, kruopščiai apžiūrėti automobilį ir sužymėti visus įbrėžimus. Atkreipkite dėmesį, kad visas kilometražas, mokesčiai, oro uosto rinkliavos būtų įtraukti į nuomos kainą. Prieš išvažiuojant iš aikštelės reikia patikrinti padangas, šviesas, saloną, benzino kiekį bake. Visi negerumai turi būti užfiksuoti sutartyje.

Kokią įmonę pasirinkti?

Jei kaina tinka keliose nuomos firmose, tai vis dėlto kurią pasirinkti?

  • Žinomą firmą. Didelės firmos brangina savo vardą ir nesiims apgaudinėti, be tovisas konfliktines situacijas sprendžia ir greičiau, ir lanksčiau. Bus garantija, kad kur nors sugedus kelyje, jumis bus pasirūpinta. Jų informacija dirba 24 valandas per parą.
  • Galimybė rezervuoti ir sumokėti internetu (tai jau rodo firmos patikimumą), gerai, jei būtų galima nemokamai atšaukti rezervaciją.
  • Leidžiama važiuoti į kitas šalis.
  • Automobilį paliekant kitame įmonės biure neimamas papildomas mokestis.
  • Nuomojantis galima pasirinkti papildomą įrangą (vaikišką kėdutę, GPS navigatorių, grandines ratams ar bagažinę slidėms).

Gerų įspūdžių kelionėse!